Hanımların Hac ve Umreye Gitmesi İle İlgili Ölçüler Nelerdir?

Hanımların Hac ve Umreye Gitmesi İle İlgili Ölçüler Nelerdir?

İslâm âlimleri erkek olsun, kadın olsun şartlarını taşıyan her müslümana, haccın ömürde bir defa farz olduğu konusunda görüş birliği içindedir. Delilleri; Kitap ve Sünnettir.

   Kur`an-ı Kerim`de; "Gitmeye gücü yetenlerin Kâbe`yi ziyaret etmeleri, Allâh`ın insanlar üzerinde bir hakkıdır" buyurulmuştur (Al-i İmran 3/97).

    Hz. Peygamber (s.a.v.)de; "İslâm beş esas üzerine kurulmuştur: Allâh`tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed`in O`nun Elçisi olduğuna şahitlik etmek, namaz kılmak, zekat vermek, Kâbe`yi ziyaret etmek ve Ramazan orucunu tutmaktır." buyurmuştur (Buharî, İman 2; Müslim, İman 5). Ayrıca hadislerinde haccın önemini ve yararlarını belirtmiş; nasıl yapılacağını fiilen göstermiştir.

           Örnek olarak verdiğimiz bu ayet ve hadislerdeki hükümler şartlarını taşıyan kadın-erkek tüm mükellefleri içine almaktadır. Peygamber(s.a.v.)in, Sahabelerin  ve Müslümanların hanımları14 asırdır bu ibadeti yerine getirmişlerdir. Kadının haccetmesine delil olan hadislerden biri de şudur:

   Bir adam kalktı. "Ey Allah`ın elçisi, karım hac yolculuğuna çıktı. Ben ise falanca gazveye yazıldım. Hz. Peygamber şöyle buyurdu: "Git ve karınla birlikte haccet" (Buhârî, Nikâh, III, Cihâd,140,181; Müslim, Hac, 424). 

           Bir kimsenin hac ibadetiyle yükümlü sayılması için; müslüman, akıllı, erginlik çağına ulaşmış, hür, hac için yeterli malî imkâna sahip ve bu ibadeti yerine getirecek vakte erişmiş olması şarttır. Bu şartlardan birini taşımayan kimseye hac farz olmaz.

   Üzerine hac farz olan kimse, bu ibadeti geciktirmeden bir an önce yerine getirmelidir. Üzerine farz olduğu halde bir takım gerekçelerle bu önemli ibadeti yerine getirmeyip ileri yaşlara ertelemek dinen uygun değildir. Bu şekilde haccını erteleyip daha sonra bizzat hac yapamayacak duruma düşen kimse, yerine bedel (vekil) göndermek zorunda kalır. 

   Hac yolculuğuna katlanamayacak, ya da fiilen haccedemeyecek derecede hasta olanlar ile, yaşlılar, tutuklular, yurtdışına çıkışları yasaklanmış olanlar ve iddet beklemekte olan kadınlar, hac kendilerine farz olsa bile, eda ile yükümlü değildirler. Bu durumda olanlar şartları oluştuğu takdirde bizzat haccederler.

   Haccın Şartları erkekleri ve kadınları içine alan genel veya yalnız kadınlarla ilgili özel şartlar olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar tam olarak bulununca hac ve edası farz olur. Aksi halde farz olmaz.

   Kadınlarla ilgili iki şart vardır.

             1. Hacda yol arkadaşının bulunması, 2. İddetli Olmaması.

   Kadınların hem eşleriyle hem de eşleri olmadan hacca gitmelerinde dinen bir sakınca yoktur.
   Şafii mezhebinde, üzerine hac farz olan kadının, güvenilir kadınlarla birlikte mahremsiz hacca gitmesi câizdir. 

   Hanefîlere göre, yanında eşi veya mahremi bulunmadan bir kadının, güvenilir kadınlarla birlikte de olsa, hacca gitmesi câiz değildir. Kocası veya mahremi olmayan kadına, hacını bizzat edâ etmesi farz olmaz. Yerine bedel gönderebilir.

   Bir kadının yanında eşi veya mahremi olmadan yaptığı hac, Hanefilere göre de sahihtir. Ancak mahremsiz yolculuk yaptığı için günah işlemiş olur.

   Hac yapacak kadının boşanma veya vefattan dolayı iddetli olmaması gereklidir. Çünkü yüce Allah şu ayetle iddetli kadınların evden çıkışını yasaklamıştır: "Boşadığınız kadınları evlerinden çıkarmayın. Kendileri de çıkmasınlar" (et-Talâk, 65/1).

   Hac ve umrenin yerine getirilişi açısından kadınlarla erkekler arasında bir fark yoktur. Ancak, kadınlar için erkeklerde olduğu gibi özel bir ihram kıyafeti söz konusu değildir. Elbise, baş örtüsü, çorap, ayakkabı gibi her zaman giydikleri kıyafetlerini giyerler. Yalnızca yüzlerini örtmezler. 

   Bir de erkeklerin yaptığı gibi telbiye, tekbir, tehlil, salavat okurken ve dua ederken seslerini yükseltmezler. Tavafta hızlı ve çalımlı yürüyerek "Remel", Sa`yda da yeşil direkler arasında koşar adımlarla yürüyerek "Hervele" yapmazlar. 

   İzdiham olan yerlerde mümkün olduğu kadar erkeklerin arasına girmemeye özen gösterirler. Özellikle namaz kılarken, erkek safları arasında kalmayıp kadınlara ait yerlerde namaz kılarlar. 

   Adetliyken ihrama giren veya ihrama girdikten sonra adet görmeye başlayan kadınlar, tavafın dışında haccın bütün menasikini yerine getirebilirler. Harem-i Şerif`e giremezler.

   Adetliyken ihrama giren ve ihrama girdikten sonra adetleri bitmeden Arafat`a çıkmak durumunda kalan hanımlar daha baştan ihrama girerken İfrad haccına niyet etmelidirler.

 

www.umreveumre.com
Ziyaretçi Defteri

dilekirem (istanbuldan) - 10.08.2014 12:00:00

allahım ınsallah durumum duzelırse ılk işim oraya gıtmek

yahşi (ist ) - 12.07.2014 12:00:00

selamun aleykum ben yıllardır uğraştım daha umrenın yarı parasını biriktirebildim allahım banada nasip eder inşallhh

murat elmas (kutahya) - 29.06.2014 12:00:00

umreye giden dın kardeslerimiz ıbadetlerı kabul olsun bızlerede dua etsınler ınsallah....

Zeynep Demir (İstanbul) - 18.06.2014 12:00:00

Selamun Aleykum Allah‘ın kutsal topraklarına gönül vermiş kardeşler. Umreye gitmeyi çok istiyorum. Allah nasip ederse inşallah umreye giden kardeşlerimiz bize dua etsinler.

PINAR BAĞCI (istanbul) - 23.05.2014 12:00:00

Selamün Aleyküm...Rabbim kimseyi darda koymasın yüreğinizden ne geçiyorsa allah onu hayırlarla nasip etsin inşallah.Benimle beraber bütün cümle alemine Rabbim Ümreyi ve Haccı nasip eylesin.Allah a Emanet Olun.

samet (yalova) - 12.04.2014 12:00:00

selamun aleykümm kardeşlerim bu sene umreye çok gitmek istiyorum. allah nasip ederse inşallah umre ye giden kardeşlerim gözlerinden öperim allaha emanet olun

berat şirinoğlu (aydın didim) - 11.04.2014 12:00:00

evimi satınca ev alacağım.kalan param olursa ALLAH nasip ederse umre yapmak çok arzu ediyorum

abdurrahman (istanbul) - 24.03.2014 12:00:00

REMZİ ERGİN ABİCİM EĞER İKAMENİZ VARSA TABİKİ GİDEBİLİRSİNİZ

İbadet (Azerbaycan) - 11.03.2014 12:00:00

Salamu aleykum! Umra yapmak isteyirem.Yardim etseniz kendimi mutlu hesab ederdim.Tesekkurler.

FARUK SEMERCİOĞLU (Aydın) - 03.03.2014 12:00:00

Lütfen Ramazan umre fiyrtlarını en kısa zamanda açıklarsanız memnun olurum.Fiyatlar sadece varlıklı insanlara hitap etmezse dua edenleriniz çok olur.Selamlar.

Sende Yaz
Kabe Namaz Vakitlari
Mekke / Medine Haritası
Umre Sözlüğü
Umre Duaları
adres
Bağdat Cd. No:41/21 Kadıköy / İSTANBUL  -  GooglePlus 

www.teknovizyon.net
yukari-cik