Doktorlara Umre Promosyonuna İlahiyatçılar Temkinli

Doktorlara Umre Promosyonuna İlahiyatçılar Temkinli
İlaç firmalarının doktorlara çeşitli hediyeler vermesini, onları bedava tatile göndermesini artık kanıksadık. Ancak şimdi yazacaklarımızı okuyunca çok şaşıracaksınız. Türkiye`nin önde gelen bir ilaç firması, hastalarına kendi ürünlerini yazma karşılığında doktorları umreye götürmeye başladı.
 
Özellikle Marmara Bölgesi`nde uygulanan bu yöntem çok tutmuş olacak ki rakip firmalar da `promosyon umre` rekabetinden geri durmadı. `İlaçlı, promosyonlu umre` olayına ilahiyatçılar ise temkinli yaklaşıyor.
 
İlaç firmalarının, hasta reçetelerine kendi ilaçlarını yazma karşılığında doktorlara çeşitli hediyeler vermesini, onları bedava tatile göndermesini artık kanıksadık. Ancak şimdi okuyacaklarınızı daha önce hiç duymadınız! Türkiye`nin önde gelen bir ilaç firması, hastalara kendi ürünlerini yazma karşılığında doktorları umreye götürmeye başladı. Özellikle Marmara Bölgesi`nde uygulanan bu yöntem çok tutmuş olacak ki diğer rakip firmalar da `promosyon umre` rekabetinden geri durmadı. `İlaçlı, promosyonlu umre` olayına ise ilahiyatçılar temkinli yaklaşıyor.
 
Daha önce de doktorların hiç para ödemeden yurtdışında ve yurtiçinde birkaç bin dolarlık kongrelere ve tatil organizasyonlarına gönderilmeleri, laptop ve cep telefonu gibi pahalı hediyelerin serbestçe verilmesi sık sık gündeme gelmişti. Ancak bazı ilaç firmalarının doktorları `eşsiz yurtdışı gezisi` adı altında eğlenceye götürmesi muhafazakâr doktorların ilgisini çekmedi. Bu kez de firmalar devreye hemen umre organizasyonlarını soktu. Yani ilaç firmaları, muhafazakâr doktorlara yeni bir promosyon kapısı açtı. Artık en çok ilacı yazan doktor umre ibadetini beş para ödemeden yapabilecek! Malumunuz mart ayı itibarıyla umre sezonu da başlıyor, öyle zannediliyor ki bu sene umre ziyaretinden en çok nasibi doktorlar alacak. Peki böyle umre kabul olur mu? Prof. Dr. Hayrettin Karaman`a göre bu tarz promosyonlar hediye mahiyeti taşıdığı için umre ibadeti kabul olabilir. O da bir şartla; doktor ilaç yazma konusunda namuslu davranır ve vicdanından emin olursa. Aksi halde hakkı olmayan bir hediye verilirse bu rüşvet kategorisine girer ve işin boyutu değişir.
 
 
 
Prof. Dr. Hamdi Döndüren de aynı noktanın altını çiziyor. Şayet doktor ilaç kotasını doldurmak için değil de hastanın gerçekten ihtiyacı olduğu için yazar, ilaç firması da adaletli davranırsa dinî açıdan bir sorun çıkmaz. Ama umre diğer promosyonlara oranla biraz sıkıntılı bir durum oluşturuyor. Çünkü ibadet niteliği olunca çok daha hassas davranılması gerekiyor.
 
Prof. Dr. Vecdi Akyüz ise "Umre için en temel şey, her ibadette olduğu gibi en içten niyetle ve en temiz duygularla yapılmasıdır. İlaç firmalarının promosyonuyla umreye gitmek, bu açılardan pek uygun görünmüyor. Hele gelir durumu ortalamanın üstünde olan doktorların böyle bir usulle umreye gitmesi, doğrusu bazı tereddütlere yol açıyor." yorumunu yapıyor.
 
Doktorlar şu an münferit olarak gönderiliyor
 
Umre ve hac organizasyonu düzenleyen acenteler ise henüz ilaç firmalarının doktorları toplu olarak umreye götürmeye başlamadıklarını anlatıyor. Ama doktorlar münferit olarak gönderiliyormuş. Vizyon Tur Hac ve Umre Satış ve Pazarlama Müdürü Nihat Aztekin, "Boya, mücevherat ve mobilya gibi büyük sanayi kuruluşları, bayi ve çalışanlarını umreye götürmek için kampanyalar yapıyor; ama henüz ilaç firmalarından böyle bir istek gelmedi." diyor. Nüans Tur Genel Müdür Yardımcısı Özer Akpınar ise önümüzdeki günlerde özel bir hastanenin diş hekimlerini umreye götüreceklerini, ama bunun ilaç firması bünyesinde gerçekleşmediğini söylüyor.
 
DİLEK GÜRAY
Zaman Gazetesi
(08.03.2009)
 
 
 


Üye Girişi
Namaz Vakitleri
Kabe‘den Canlı Yayın
Kabeden Canlı Yayın İzle
Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Ziyaretçi Defteri

yaşar (bolu/gerede) - 25.11.2017 12:00:00

Benim eşim 45 yaşına yeni girdi annem ve ablam ile umreye yazıldı paraları yattı fakat çok söylentiler var. Beni bu konuda bilgilendirir misniz acil lütfen.

Begüm Atalay (Ankara) - 07.09.2017 12:00:00

Selam-aleyküm ben 19 yasindayim bir arkadaşımla umreye gitmek istiyorum fiyatları ve en yakın zamanda ne zaman gidebilirim gitmek için neler yapmam gerekiyor bilgilendirebilir misiniz?

Emine Gündüz (KAYSERİ) - 18.07.2017 12:00:00

bu site umre ve hac fiyatlarina bakarken cikti ben baskalarinin parasiyla degil (babam bile)kendim okuyup bir is sahibi olup ilk maasimla gitmeyi istiyorum tabi allah izin veririse ...butun temmennigim bu isi kendim ile yapmam allah‘im uzun ve saglikli omurler verirse en buyuk hayalim sizinle paylasmak istedimmm OO????????

Oğuzhan Çıracı (İstanbul) - 21.05.2017 12:00:00

ALLAH izniyle ölmeden nasip etsin. HAFIZ olunca kursumuz götürecek. Dua eder misiniz? Selamun Aleyküm.

mustafa öztürk (İSTANBUL/maltepe/fındıklı) - 08.02.2017 12:00:00

Umreye gitmeyi çok istiyorum bir yarışmaya katıldım yarışmanın konusu /kuran-ı kerim meali/ çalışma kitabı aldım sınav tarihi 29 mart 2017 allah bana umreye gitmeyi nasip etsin inşallah

Hacer Erdem (ANKARA) - 01.12.2016 12:00:00

Hayırlı akşamlar ben bir yakınımı ramazan ümresine göndermek istiyorum.

ibrshim tezcan (istanbul) - 03.11.2016 12:00:00

Umre programları hakkında bilgi istiyom.

Nuran Alagöz (Kocaeli) - 29.07.2016 12:00:00

15 günlük ramazan umresinden 20 gün once dondum butun hayal ve heyecanim mutlulugum basimiza tayin edilen hocalar tarafindan berbat hale sokuldu ilgisizlik azarlama pislik içinde otel hatim duasi bilmeyen hocamı ararsın eşleri ile sanki tatile gitmis hocami ararsin bayan hoca büyük ikramiye kazanmiscasina tek basina ümre yapmaya giden guruplarin pesine takilip ümre yapma pesinde iftardan sonra ilk gelen otobüsle tek basina kabeye gidip tavaf yapma pesinde biz koyun sürüsü bir bilenin peşine takilip tavaf yapiyoruz otel labada pislik toz toprak içinde hepsinin videosunu çektim birdaha ........mi verdigim para haram olsun sayemizde hocalarin eslerine ümre yaptirdilar. kuranıkerim ögreticisini bize bayan hoca diye yollamıslar. sozum ona bayan haca beni medine munevverede abdestsiz dolastirdi teravi namazını icerde olmama rağmen kılamadim abdestim yok dememe ragmen beni disari cikartip abdest aldırmadı aglayarak 3 saat bekledim yesil haliya ulaştım namaz kılamadim hakkim her iki cihanda haram zehir olsun.

Abdullah işler (Ağrı) - 02.02.2016 12:00:00

Ben abdullah işler. Ben anneannem ile büyükbabamı hacca göndermek istiyorum,ama kura olmadan gidilmiyormuş.peki hocam ben anneannemle büyükbabamı kurasız hacca gönderebilirmiyim,gönderirsem ne para gitmeli.nolur olumlu bir cevap verin bana.

Hatice Çello (Bursa) - 19.01.2016 12:00:00

Merhaba...ben ramazan umresi yapmak istiyorum.9 aya bolerek kredi kartıyla gidebilirmiyim..selamlar

Mevlut Akıncı (konya ılgın) - 15.01.2016 12:00:00

Ramazan umresi gitmek istiyorum.

Aysel kaya (Nizip Gaziantep) - 30.12.2015 12:00:00

Ben 21 yasindayim Umreye gitmeyi çok istiyorum bu yıl fiyatları ne ve hangi ayda gidilir

özlem CANLI (istanbul) - 29.12.2015 12:00:00

Selam ün aleyküm inşallah bu mesajım cevaplanır umudu içindeyim ben akciğer tümörü tedavi görmekteym ,%90 engelim var ümreye gitmeyi oraları görmeği çokkkk istiyorum Rabbim dualarımı kabul eder inşallah engelliler için indirim varmı yardımcı olursanız sevinirim selamlar

ESMA YARÇIN (ERZURUM) - 23.12.2015 12:00:00

ben 28 yaşındayım eşimle resmen boşandık ve ben umreye gitmek istiyorum annemle bu mümkünmü biliyorum helal biri olmadan gitmek haram mümkünse hangi şirket sorun çıkarmadan götürüyor beni bilgilendirirseniz çok sevinirim hanefi mezhebindenim ve annemden başka biri yok gidebileceğim ve oraları dünya gözüyle görmek istiyorum

Ridvan Aslan (Ankara ) - 21.11.2015 12:00:00

Hocam hac gitmek istiyorum. 1 yil önce umreye gittim. Ben işitme özürlüyüm. 2 kişi gitmek istiyoruz. Ben ve eşim. İndirim var mı? Diyanet çok seviyorum dua edecem size.

isa KIRANŞAL (KARSTAN) - 06.11.2015 12:00:00

2010 YILINDA HACA YAZİLDİK BEN 89 İŞİTME ENGELLIYIM İŞİTME ENGLLİLERE İNDİRİM VARMİ

RUSEN KKARTAL (Ankara/ Çankaya) - 01.11.2015 12:00:00

Selamun Alleykum, biz şubat ayında umreye gitmek istiyoruz dilerim turlar ücreti mekul fiatda tutar (Diyenetin turları ile umre fiatı nedir 15 günlük)..ayrıca bizim kendi aramızda BAYANLAR gurup oluşturduk 4-5 kişi olacağız bizim için özel bir indirim sözkonusu olabilirmi..heyecanla bekliyoruz o kutsal topraklarda olmayı Rabbim bizlere nasip etsin amin İNŞAHALLAH

Kezban (Denizli) - 22.09.2015 12:00:00

Aralık umresi ne zaman ve 30 günlük var mı?

TURGUT TAŞÖREN (KONYA SELÇUKLU) - 06.07.2015 12:00:00

UMRE FİATLARI DÜŞÜK OLURSA HERKESİN GİTME FIRSATI DOGAR BAŞTA EMEKLİLER VE ZİYARETLER UZUN DEGİL KISA OLUR SANIRIM DAHADA ARTIŞ OLUR DERİM

Fatma ÇEVİK (Ankara) - 21.04.2015 12:00:00

2011 yılında Hacca kayıt oldum sabırsızlıkla çağrılmamı beklemekteyim. Rabbim nasip ederse bende birgün gitmeyi çoooook istiyorum.2010 14 Günlük Umrem var 2013 Ramazan Umrem var oraları nasıl özledim bilemezsiniz. Rabbim Himmet etttt.

Sende Yaz
Kabe Namaz Vakitlari
Kabe-Namaz-Vakitleri
Mekke / Medine Haritası
Mekke Medine Haritası
Umre Duaları
Hac Umre Duaları
Umre Sözlüğü
Umre Sözlüğü
E-Bülten

Umre Nedir? Nasıl Yapılır?

Umreziyaret etmek anlamına gelmektedir. Müslümanların Kabe`yi ziyaret etmelerine umre denir.Ziyaret biçimi hacca benzer. Fakat hac gibi Zilhicce ayında olması gerekli değildir. Dini bir terim olarak ise umre, "Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmaktan” ibarettir. 
  • BİZE ULAŞIN

  • Armağanevler Mah. Çardak Sok. No:29/10 Ümraniye / İSTANBUL

  • umreveumre@gmail.com

www.teknovizyon.net/
YukariCik