Hac Başvuruları Ne Zaman Sona Eriyor?

Hac Başvuruları Ne Zaman Sona Eriyor?
Bu yıl Hac organizasyonuna katılmak isteyenler dikkat! 
 
Hac organizasyonuna katılmak isteyenler için başvurular, bugün sona eriyor. 08 Nisan da başlayıp 24 Nisan 2009 tarihinde bitecek olan hac ön kayıtları devam ediyor. Kayıtlar belirlenen tarihler arasında İl ve İlçe Müftülüklerine yapılıyor. Bu yıl hacca gitmek isteyen vatandaşların hac başvuruları 8 Nisandan bu yana devam ediyor. 24 Nisan 2009 tarihine kadar sürecek olan başvurularda ilk kez başvuran vatandaşlar ak banka şubesine 15 lira para yatırıp banka dekontuyla kimlik fotokopisi ile müftülüğüne başvurusunu yapıyor. İlçelerde de ilçe müftülüklerine müracaat yapılabiliyor. Daha önce kayıt yaptırmış ancak halen hac kurası çıkmayan hacı adayları da bu süre içerisinde müftülüğe gelerek hac kayıt yenileme yapmaları gerekiyor. Hac kayıt ve hac yenileme ile ilgili vatandaşlara yönelik il müftülüğünden yapılan açıklamada Hacca Gitmek isteyen vatandaşların ön kayıt yapma süresi diyanet işleri başkanlığının belirlediği tarihler arasında yani 24 Nisan 209 tarihi mesai saati bitimine kadar devam edecek. 
 
Yeni kayıt olacak hacı adayları belirlenen bankaya 15 TL kayıt ücreti yatırarak müftülüğe müracaat edip kayıt işlemini gerçekleştiriyor. Daha önce kayıt yaptırmış ancak kurası çıkmamış hacı adayları da yapılacak kuraya katılabilmeleri için Hac kayıt yeniletme işlemlerini yapmaları gerekiyor. Bu hacı adaylarımızdan ücret alınmamaktadır. Daha önce hacca gidenlerin kayıtları hiçbir şekilde yapılmamaktadır. Müracaatlarda eş, anne, baba, çocuk ve kardeş için refakatçi kabul edilmekte. Ön kayıtta hac tipi tercihi de yapılmakta Ön kayıtta yapılan hac tercihi daha sonra hiçbir şekilde değiştirilmemektedir. Hac ön kayıl süresi 24 Ocak 2009 tarihinde mesai saati bitimiyle sona erecek. Vatandaşların hac kayıtta olabilecek sıkıntıları yaşamamak için hac ön kayıtlarını son güne bırakmamaları tavsiye edildi.
 
Bu yıl hacca gitmek isteyenlerle ilgili müracaatlar, geçen yıl kuraya katılanlar için ``kayıt yeniletme``, ilk defa müracaat edecekler için de ``ön kayıt yaptırma`` olarak iki ayrı kategoride yapılıyor. 
 
Kayıt yenileten veya ön kayıt yaptıran hacı adaylarından kuraya birlikte katılarak beraber hacca gitmek isteyenler, ek dilekçe ve formla bugün mesai bitimine kadar il ve ilçe müftülüklerine müracaat edebilecek. 
 
Hac planlamalarına ve kesin kayıtlara esas olması için hacı adaylarının, organizasyon tiplerinden birisini mutlaka tercih etmeleri gerekiyor. Yapılan tercihler bağlayıcı olacak ve daha sonra hac tipi değişikliğine izin verilmeyecek. 
 
Müracaatlarda, sadece eş, anne, baba, kardeş, çocuk ve varsa refakatçileri ile birlikte tek numarayla kuraya katılma talepleri karşılanıyor, bunun dışında kuraya birlikte girmek isteyenlerin talepleri kabul edilmiyor. 
 
Kuraya birlikte katılıp beraber hacca gitmek isteyenlerden birinin kayıt yeniletmesi diğerinin ise ön kayıt yaptırması halinde bunların müracaatları birlikte alınıyor, kuraya tek numarayla ve birlikte girecekler ilk defa müracaat edenler statüsünde değerlendiriliyor. 
 
Geçen yıl müracaat eden kadınlardan tek başına hacca gidemeyecek durumda olanlar, hacca hiç gitmemiş ``mahremiyle`` birlikte müracaat etmesi halinde ilk defa müracaat eden, kayıt yenileten kadının yanında birleştirilerek kuraya dahil ediliyor. 
 
Bu yıl ön kayıt yaptırmak isteyen kadınlardan ``mahremsiz`` olarak hacca gidemeyecek durumda olanlar, müracaatlarını hacca hiç gitmemiş ``mahremleriyle`` birlikte yapabiliyor. Tek başına hacca gidemeyecek durumda olan engelli vatandaşların müracaatları, hacca hiç gitmemiş refakatçileriyle birlikte kabul ediliyor. 
 
Daha önce vekaleten hacca gittiklerini belirterek bu defa kendi adlarına hacca gitmek veya bir başkasının yerine vekaleten hacca gitmek isteyenlerle daha önce hacca gidenlerin müracaatları kabul edilmiyor. Müracaatlardan veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları silinecek ve ön kayıt ücreti yatırmışlarsa iade edilmeyecek. 
 
Yurt dışındaki anne, baba, eş ve çocukları ile birlikte hacca gidebilecek durumda olanların, bu kayıt döneminde müracaatlarını yapmış ve formda yer alan yurt dışıyla ilgili bölümü doldurmuş olmaları gerekiyor. 
 
-KAYIT YENİLETENLERDEN HERHANGİ BİR ÜCRET ALINMIYOR- 
 
Geçen yıl kayıt yeniletmek veya ön kayıt yaptırarak kuraya katıldığı halde, bu yıl kaydını yeniletmeyenlerin, geçmişteki kayıtları müktesep hak teşkil etmeyecek ve izleyen yıllarda müracaat etmeleri halinde bunların durumları ilk defa müracaat edenler statüsünde değerlendiriliyor. 
 
Kura sonucunda kesin kayıt hakkı elde edenlerden kaydını yaptırmayanlara, gerek kayıt süresinde ve gerekse izleyen yıllarda bir hak verilmeyecek. 
 
Kayıt yeniletenlerden herhangi bir ücret alınmıyor, ön kayıt yaptıracaklardan ise kırtasiye, telefon, faks, tebligat, kura, noter, ulaşım ve benzeri masraflar için kişi başına ön kayıt ücreti olarak 15 TL alınıyor, ön kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenlerle hacca gidemeyenlere bu tutar iade edilmeyecek. Kayıtlar, T.C. kimlik numarası ile yapılıyor, kimlik numarasını ibraz edemeyenlerin diğer bilgileri sisteme girilmeyecek. 
 
Normal, müstakil odalı ve otel tipi olmak üzere 3 kategoride gerçekleştirilecek hac organizasyonu için başvuracak hacı adayları, ön kayıt ücretlerini Türkiye Vakıflar Bankası, Türkiye Halk Bankası, TC. Ziraat Bankası ve Akbank T.A.Ş. şubelerinde müftülüklerce açılacak ``Müftülük TL. Hac Hesabı``na yatırabilecek.
 
(24.04.2009)
 


Üye Girişi
Namaz Vakitleri
Kabe‘den Canlı Yayın
Kabeden Canlı Yayın İzle
Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Ziyaretçi Defteri

yaşar (bolu/gerede) - 25.11.2017 12:00:00

Benim eşim 45 yaşına yeni girdi annem ve ablam ile umreye yazıldı paraları yattı fakat çok söylentiler var. Beni bu konuda bilgilendirir misniz acil lütfen.

Begüm Atalay (Ankara) - 07.09.2017 12:00:00

Selam-aleyküm ben 19 yasindayim bir arkadaşımla umreye gitmek istiyorum fiyatları ve en yakın zamanda ne zaman gidebilirim gitmek için neler yapmam gerekiyor bilgilendirebilir misiniz?

Emine Gündüz (KAYSERİ) - 18.07.2017 12:00:00

bu site umre ve hac fiyatlarina bakarken cikti ben baskalarinin parasiyla degil (babam bile)kendim okuyup bir is sahibi olup ilk maasimla gitmeyi istiyorum tabi allah izin veririse ...butun temmennigim bu isi kendim ile yapmam allah‘im uzun ve saglikli omurler verirse en buyuk hayalim sizinle paylasmak istedimmm OO????????

Oğuzhan Çıracı (İstanbul) - 21.05.2017 12:00:00

ALLAH izniyle ölmeden nasip etsin. HAFIZ olunca kursumuz götürecek. Dua eder misiniz? Selamun Aleyküm.

mustafa öztürk (İSTANBUL/maltepe/fındıklı) - 08.02.2017 12:00:00

Umreye gitmeyi çok istiyorum bir yarışmaya katıldım yarışmanın konusu /kuran-ı kerim meali/ çalışma kitabı aldım sınav tarihi 29 mart 2017 allah bana umreye gitmeyi nasip etsin inşallah

Hacer Erdem (ANKARA) - 01.12.2016 12:00:00

Hayırlı akşamlar ben bir yakınımı ramazan ümresine göndermek istiyorum.

ibrshim tezcan (istanbul) - 03.11.2016 12:00:00

Umre programları hakkında bilgi istiyom.

Nuran Alagöz (Kocaeli) - 29.07.2016 12:00:00

15 günlük ramazan umresinden 20 gün once dondum butun hayal ve heyecanim mutlulugum basimiza tayin edilen hocalar tarafindan berbat hale sokuldu ilgisizlik azarlama pislik içinde otel hatim duasi bilmeyen hocamı ararsın eşleri ile sanki tatile gitmis hocami ararsin bayan hoca büyük ikramiye kazanmiscasina tek basina ümre yapmaya giden guruplarin pesine takilip ümre yapma pesinde iftardan sonra ilk gelen otobüsle tek basina kabeye gidip tavaf yapma pesinde biz koyun sürüsü bir bilenin peşine takilip tavaf yapiyoruz otel labada pislik toz toprak içinde hepsinin videosunu çektim birdaha ........mi verdigim para haram olsun sayemizde hocalarin eslerine ümre yaptirdilar. kuranıkerim ögreticisini bize bayan hoca diye yollamıslar. sozum ona bayan haca beni medine munevverede abdestsiz dolastirdi teravi namazını icerde olmama rağmen kılamadim abdestim yok dememe ragmen beni disari cikartip abdest aldırmadı aglayarak 3 saat bekledim yesil haliya ulaştım namaz kılamadim hakkim her iki cihanda haram zehir olsun.

Abdullah işler (Ağrı) - 02.02.2016 12:00:00

Ben abdullah işler. Ben anneannem ile büyükbabamı hacca göndermek istiyorum,ama kura olmadan gidilmiyormuş.peki hocam ben anneannemle büyükbabamı kurasız hacca gönderebilirmiyim,gönderirsem ne para gitmeli.nolur olumlu bir cevap verin bana.

Hatice Çello (Bursa) - 19.01.2016 12:00:00

Merhaba...ben ramazan umresi yapmak istiyorum.9 aya bolerek kredi kartıyla gidebilirmiyim..selamlar

Mevlut Akıncı (konya ılgın) - 15.01.2016 12:00:00

Ramazan umresi gitmek istiyorum.

Aysel kaya (Nizip Gaziantep) - 30.12.2015 12:00:00

Ben 21 yasindayim Umreye gitmeyi çok istiyorum bu yıl fiyatları ne ve hangi ayda gidilir

özlem CANLI (istanbul) - 29.12.2015 12:00:00

Selam ün aleyküm inşallah bu mesajım cevaplanır umudu içindeyim ben akciğer tümörü tedavi görmekteym ,%90 engelim var ümreye gitmeyi oraları görmeği çokkkk istiyorum Rabbim dualarımı kabul eder inşallah engelliler için indirim varmı yardımcı olursanız sevinirim selamlar

ESMA YARÇIN (ERZURUM) - 23.12.2015 12:00:00

ben 28 yaşındayım eşimle resmen boşandık ve ben umreye gitmek istiyorum annemle bu mümkünmü biliyorum helal biri olmadan gitmek haram mümkünse hangi şirket sorun çıkarmadan götürüyor beni bilgilendirirseniz çok sevinirim hanefi mezhebindenim ve annemden başka biri yok gidebileceğim ve oraları dünya gözüyle görmek istiyorum

Ridvan Aslan (Ankara ) - 21.11.2015 12:00:00

Hocam hac gitmek istiyorum. 1 yil önce umreye gittim. Ben işitme özürlüyüm. 2 kişi gitmek istiyoruz. Ben ve eşim. İndirim var mı? Diyanet çok seviyorum dua edecem size.

isa KIRANŞAL (KARSTAN) - 06.11.2015 12:00:00

2010 YILINDA HACA YAZİLDİK BEN 89 İŞİTME ENGELLIYIM İŞİTME ENGLLİLERE İNDİRİM VARMİ

RUSEN KKARTAL (Ankara/ Çankaya) - 01.11.2015 12:00:00

Selamun Alleykum, biz şubat ayında umreye gitmek istiyoruz dilerim turlar ücreti mekul fiatda tutar (Diyenetin turları ile umre fiatı nedir 15 günlük)..ayrıca bizim kendi aramızda BAYANLAR gurup oluşturduk 4-5 kişi olacağız bizim için özel bir indirim sözkonusu olabilirmi..heyecanla bekliyoruz o kutsal topraklarda olmayı Rabbim bizlere nasip etsin amin İNŞAHALLAH

Kezban (Denizli) - 22.09.2015 12:00:00

Aralık umresi ne zaman ve 30 günlük var mı?

TURGUT TAŞÖREN (KONYA SELÇUKLU) - 06.07.2015 12:00:00

UMRE FİATLARI DÜŞÜK OLURSA HERKESİN GİTME FIRSATI DOGAR BAŞTA EMEKLİLER VE ZİYARETLER UZUN DEGİL KISA OLUR SANIRIM DAHADA ARTIŞ OLUR DERİM

Fatma ÇEVİK (Ankara) - 21.04.2015 12:00:00

2011 yılında Hacca kayıt oldum sabırsızlıkla çağrılmamı beklemekteyim. Rabbim nasip ederse bende birgün gitmeyi çoooook istiyorum.2010 14 Günlük Umrem var 2013 Ramazan Umrem var oraları nasıl özledim bilemezsiniz. Rabbim Himmet etttt.

Sende Yaz
Kabe Namaz Vakitlari
Kabe-Namaz-Vakitleri
Mekke / Medine Haritası
Mekke Medine Haritası
Umre Duaları
Hac Umre Duaları
Umre Sözlüğü
Umre Sözlüğü
E-Bülten

Umre Nedir? Nasıl Yapılır?

Umreziyaret etmek anlamına gelmektedir. Müslümanların Kabe`yi ziyaret etmelerine umre denir.Ziyaret biçimi hacca benzer. Fakat hac gibi Zilhicce ayında olması gerekli değildir. Dini bir terim olarak ise umre, "Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmaktan” ibarettir. 
  • BİZE ULAŞIN

  • Armağanevler Mah. Çardak Sok. No:29/10 Ümraniye / İSTANBUL

  • umreveumre@gmail.com

www.teknovizyon.net/
YukariCik