Haremeyn`in Tarihi Bu Müzede

Haremeyn`in Tarihi Bu Müzede

Mekke'deki Haremeyn-i Şerifeyn Müzesi, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'nin geçirdiği aşamaları tarihî eserler üzerinden gözler önüne sererken ziyaretçilerini iki mukaddes mekanın geçmiş günlerinde yolculuğa çıkarıyor.

Kâbe, Kur'an-ı Kerim'in ifadesiyle 'ilk beyt'. İbrahim Aleyhisselam ve oğlu Hazreti İsmail tarafından temelleri üzerinde ayağa kaldırıldı. Geçmişi daha da öncelere, Hazreti Adem'in tavaf ettiği Beyt-i Mamur'a uzanıyor. Mekke'nin sık sık maruz kaldığı seller sebebiyle yıkılan Kâbe, pek çok kez tamir edildi, yenilendi. Bugünkü binası 4. Murad dönemine ait. Peygamber Efendimiz (sas) zamanında Kâbe'nin etrafında boş bir alan bulunuyor, bu alanı Mekkelilerin evleri çevreliyordu. Hazreti Ömer zamanında ilk kez etrafı duvarla çevrildi, zamanla bu duvarların yerlerini kubbelerle örtülü mekânlar aldı. Harem-i Şerif avlusuna Makam-ı İbrahim, Zemzem kuyusu, dört mezhep için binalar yapıldı. Emeviler, Abbasiler, Memlükler, Osmanlılar ve Suudi Arabistan Krallığı zamanında sürekli genişlemelere ve yenilenmelere sahne olan Mescid-i Haram için dinî öneminin yanında geçen asırlar içinde önemli bir tarihî birikim meydana geldi. Aynı durum Medine'deki Mescid-i Nebevi için de geçerli. Mekke'de Hudeybiye yolu üzerinde 2004 yılında açılan Haremeyn-i Şerifeyn Müzesi, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'nin geçirdiği aşamaları tarihî eserler üzerinden gözler önüne sererken ziyaretçilerini iki mukaddes mekânın geçmiş günlerinde yolculuğa çıkarıyor.
 
***
 
Kâbe sütunu
 
Kâbe'nin tavanını, içinde bulunan üç ahşap sütun taşıyor. Müzede yenisiyle değiştirilmiş tarihî bir sütun ile Hicri 65 yılına ait bir sütun parçası da bulunuyor.
 
 
 
***
 
Kâbe merdiveni
 
Anahtarı saadet asrından beri Beni Şeybe ailesi tarafından korunan Kâbe'nin kapısı belirli zamanlarda açıldığında içeriye tekerlekli bir merdiven yardımıyla giriliyor. Müzedeki Osmanlı döneminden kalma ahşap merdiven, bir sanat eseri şeklinde imal edilmiş. Abanoz ağacından yapılan üç tekerlekli merdivenin, bazı kısımları pirinçten dökülüp altınla yaldızlanmış.
 
***
 
Makam-ı İbrahim maketi
 
Hazreti İbrahim'in Kâbe'yi inşa ederken iskele olarak kullandığı taş, Makam-ı İbrahim adıyla anılıyor. Her tavafın ardından, Kur'an-ı Kerim'de "Makam-ı İbrahim'i namazgâh edin" ayetiyle bahsedilen bu makamın ardında iki rekat namaz kılınıyor. İbrahim Aleyhisselam'ın ayak izini barındıran taş, günümüzde kristal bir fanus ve pirinç bir kafes ile korunuyor.
 
***
 
Zemzem kuyusu
 
Hacılara Zemzem suyu dağıtmak Cahiliye döneminde bile 'sikaye' denilen önemli bir görev olarak biliniyordu. Günümüzde pompalarla çekilerek dağıtımı yapılan Zemzem, geçmişte kovalarla kuyudan çekilmekteydi. Zemzem kuyusu Suud yönetimi zamanında tavaf alanını daraltmaması için önce yer altına indirildi, daha sonra bodrum şeklindeki bu mekânın girişi de kapatıldı. Müzedeki Zemzem kuyusu Osmanlı eseri.
 
***
 
Mescid-i Nebevi Minber Kapısı
 
Peygamber Efendimiz (sas) ilk zamanlarda bir hurma kütüğüne dayanarak hutbe okumaktaydı. Cemaatin artması üzerine üç basamaklı bir ahşap minber yaptırıldı. Mescid-i Nebevi'nin minberi zamanla bugünkü minber formuna kavuştu. Günümüzde Medine'de bulunan minber, III. Murad tarafından yaptırıldı. Mermer minberin ilk yapılışından kalma kündekâri tarzdaki ahşap kapısı müzede korunuyor.
 
***
 
ALİ KAHRAMAN   -   06.04.2012
 
 
 
 


Üye Girişi
Namaz Vakitleri
Kabe‘den Canlı Yayın
Kabeden Canlı Yayın İzle
Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Ziyaretçi Defteri

yaşar (bolu/gerede) - 25.11.2017 12:00:00

Benim eşim 45 yaşına yeni girdi annem ve ablam ile umreye yazıldı paraları yattı fakat çok söylentiler var. Beni bu konuda bilgilendirir misniz acil lütfen.

Begüm Atalay (Ankara) - 07.09.2017 12:00:00

Selam-aleyküm ben 19 yasindayim bir arkadaşımla umreye gitmek istiyorum fiyatları ve en yakın zamanda ne zaman gidebilirim gitmek için neler yapmam gerekiyor bilgilendirebilir misiniz?

Emine Gündüz (KAYSERİ) - 18.07.2017 12:00:00

bu site umre ve hac fiyatlarina bakarken cikti ben baskalarinin parasiyla degil (babam bile)kendim okuyup bir is sahibi olup ilk maasimla gitmeyi istiyorum tabi allah izin veririse ...butun temmennigim bu isi kendim ile yapmam allah‘im uzun ve saglikli omurler verirse en buyuk hayalim sizinle paylasmak istedimmm OO????????

Oğuzhan Çıracı (İstanbul) - 21.05.2017 12:00:00

ALLAH izniyle ölmeden nasip etsin. HAFIZ olunca kursumuz götürecek. Dua eder misiniz? Selamun Aleyküm.

mustafa öztürk (İSTANBUL/maltepe/fındıklı) - 08.02.2017 12:00:00

Umreye gitmeyi çok istiyorum bir yarışmaya katıldım yarışmanın konusu /kuran-ı kerim meali/ çalışma kitabı aldım sınav tarihi 29 mart 2017 allah bana umreye gitmeyi nasip etsin inşallah

Hacer Erdem (ANKARA) - 01.12.2016 12:00:00

Hayırlı akşamlar ben bir yakınımı ramazan ümresine göndermek istiyorum.

ibrshim tezcan (istanbul) - 03.11.2016 12:00:00

Umre programları hakkında bilgi istiyom.

Nuran Alagöz (Kocaeli) - 29.07.2016 12:00:00

15 günlük ramazan umresinden 20 gün once dondum butun hayal ve heyecanim mutlulugum basimiza tayin edilen hocalar tarafindan berbat hale sokuldu ilgisizlik azarlama pislik içinde otel hatim duasi bilmeyen hocamı ararsın eşleri ile sanki tatile gitmis hocami ararsin bayan hoca büyük ikramiye kazanmiscasina tek basina ümre yapmaya giden guruplarin pesine takilip ümre yapma pesinde iftardan sonra ilk gelen otobüsle tek basina kabeye gidip tavaf yapma pesinde biz koyun sürüsü bir bilenin peşine takilip tavaf yapiyoruz otel labada pislik toz toprak içinde hepsinin videosunu çektim birdaha ........mi verdigim para haram olsun sayemizde hocalarin eslerine ümre yaptirdilar. kuranıkerim ögreticisini bize bayan hoca diye yollamıslar. sozum ona bayan haca beni medine munevverede abdestsiz dolastirdi teravi namazını icerde olmama rağmen kılamadim abdestim yok dememe ragmen beni disari cikartip abdest aldırmadı aglayarak 3 saat bekledim yesil haliya ulaştım namaz kılamadim hakkim her iki cihanda haram zehir olsun.

Abdullah işler (Ağrı) - 02.02.2016 12:00:00

Ben abdullah işler. Ben anneannem ile büyükbabamı hacca göndermek istiyorum,ama kura olmadan gidilmiyormuş.peki hocam ben anneannemle büyükbabamı kurasız hacca gönderebilirmiyim,gönderirsem ne para gitmeli.nolur olumlu bir cevap verin bana.

Hatice Çello (Bursa) - 19.01.2016 12:00:00

Merhaba...ben ramazan umresi yapmak istiyorum.9 aya bolerek kredi kartıyla gidebilirmiyim..selamlar

Mevlut Akıncı (konya ılgın) - 15.01.2016 12:00:00

Ramazan umresi gitmek istiyorum.

Aysel kaya (Nizip Gaziantep) - 30.12.2015 12:00:00

Ben 21 yasindayim Umreye gitmeyi çok istiyorum bu yıl fiyatları ne ve hangi ayda gidilir

özlem CANLI (istanbul) - 29.12.2015 12:00:00

Selam ün aleyküm inşallah bu mesajım cevaplanır umudu içindeyim ben akciğer tümörü tedavi görmekteym ,%90 engelim var ümreye gitmeyi oraları görmeği çokkkk istiyorum Rabbim dualarımı kabul eder inşallah engelliler için indirim varmı yardımcı olursanız sevinirim selamlar

ESMA YARÇIN (ERZURUM) - 23.12.2015 12:00:00

ben 28 yaşındayım eşimle resmen boşandık ve ben umreye gitmek istiyorum annemle bu mümkünmü biliyorum helal biri olmadan gitmek haram mümkünse hangi şirket sorun çıkarmadan götürüyor beni bilgilendirirseniz çok sevinirim hanefi mezhebindenim ve annemden başka biri yok gidebileceğim ve oraları dünya gözüyle görmek istiyorum

Ridvan Aslan (Ankara ) - 21.11.2015 12:00:00

Hocam hac gitmek istiyorum. 1 yil önce umreye gittim. Ben işitme özürlüyüm. 2 kişi gitmek istiyoruz. Ben ve eşim. İndirim var mı? Diyanet çok seviyorum dua edecem size.

isa KIRANŞAL (KARSTAN) - 06.11.2015 12:00:00

2010 YILINDA HACA YAZİLDİK BEN 89 İŞİTME ENGELLIYIM İŞİTME ENGLLİLERE İNDİRİM VARMİ

RUSEN KKARTAL (Ankara/ Çankaya) - 01.11.2015 12:00:00

Selamun Alleykum, biz şubat ayında umreye gitmek istiyoruz dilerim turlar ücreti mekul fiatda tutar (Diyenetin turları ile umre fiatı nedir 15 günlük)..ayrıca bizim kendi aramızda BAYANLAR gurup oluşturduk 4-5 kişi olacağız bizim için özel bir indirim sözkonusu olabilirmi..heyecanla bekliyoruz o kutsal topraklarda olmayı Rabbim bizlere nasip etsin amin İNŞAHALLAH

Kezban (Denizli) - 22.09.2015 12:00:00

Aralık umresi ne zaman ve 30 günlük var mı?

TURGUT TAŞÖREN (KONYA SELÇUKLU) - 06.07.2015 12:00:00

UMRE FİATLARI DÜŞÜK OLURSA HERKESİN GİTME FIRSATI DOGAR BAŞTA EMEKLİLER VE ZİYARETLER UZUN DEGİL KISA OLUR SANIRIM DAHADA ARTIŞ OLUR DERİM

Fatma ÇEVİK (Ankara) - 21.04.2015 12:00:00

2011 yılında Hacca kayıt oldum sabırsızlıkla çağrılmamı beklemekteyim. Rabbim nasip ederse bende birgün gitmeyi çoooook istiyorum.2010 14 Günlük Umrem var 2013 Ramazan Umrem var oraları nasıl özledim bilemezsiniz. Rabbim Himmet etttt.

Sende Yaz
Kabe Namaz Vakitlari
Kabe-Namaz-Vakitleri
Mekke / Medine Haritası
Mekke Medine Haritası
Umre Duaları
Hac Umre Duaları
Umre Sözlüğü
Umre Sözlüğü
E-Bülten

Umre Nedir? Nasıl Yapılır?

Umreziyaret etmek anlamına gelmektedir. Müslümanların Kabe`yi ziyaret etmelerine umre denir.Ziyaret biçimi hacca benzer. Fakat hac gibi Zilhicce ayında olması gerekli değildir. Dini bir terim olarak ise umre, "Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmaktan” ibarettir. 
  • BİZE ULAŞIN

  • Armağanevler Mah. Çardak Sok. No:29/10 Ümraniye / İSTANBUL

  • umreveumre@gmail.com

www.teknovizyon.net/
YukariCik