Londra`da İslam`ın Kalbine Yolculuk

Londra`da İslam`ın Kalbine Yolculuk

Turistlerin en çok ziyaret ettiği mekânlar arasında bulunan Londra'daki British Museum, ilk defa hac konulu büyük bir sergiyle ziyaretçilerinin karşısında. 15 Nisan'a kadar devam edecek olan sergide tarihî fotoğraflardan özel elyazmalarına kadar birçok obje var. British Museum Müdürü Neil MacGregor, sergiyle haccı ve ritüellerini herkesin, özellikle Müslüman olmayanların daha iyi anlamasını amaç edindiklerini söylüyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan British Museum, dünyanın ilk hac sergisi için misafirlerine kapılarını açtı. Dünyanın 13 farklı ülkesinden izler taşıyan, 'Hac: İslam'ın Kalbine Yolculuk' temalı sergi, ziyaretçilerine İslam'ın en önemli rükünlerinden hac yolculuğunu anlatıyor. Sergide fotoğraf, minyatür, çok özel elyazmaları ve tarihî hac koleksiyonlarının yanı sıra serginin organizatörlerinden Qaisra Khan'ın hac dönüşü getirdiği kutsal mekânlara ait hediyelik eşyalar da yer alıyor. British Museum Müdürü Neil MacGregor, bu sergiyle az da olsa haccı ve ritüellerini herkesin, özellikle Müslüman olmayanların daha iyi anlamasını amaç edindiklerini söylüyor.
 
Sergiyi organize edenlerden Dr. Venetia Porter, British Museum olarak uzun zamandır çeşitli etkinliklerle farklı dinleri anlatmayı hedeflediklerini belirtiyor. İnanç ve toplum arasındaki ilişkiyi anlamadan dünyayı anlamamızın zor olduğunu belirten Porter, "İslam'ı anlamak isteyenlerin hac ibadetini muhakkak anlaması ve incelemesi gerek." diyor. Porter ve Neil MacGregor, 3 yıl önce Suud Kraliyet ailesinin misafiri olarak Riyad'a gitmiş. Kral Abdulaziz Halk Kütüphanesi işbirliğiyle gerçekleştirilen bu projenin temelleri de bu gezi sırasında atılmış. Dr. Porter, "Bu sergiyi tasarlarken İslam Peygamberi'nin hayatını, mesajını ve hac ritüellerinin ilham kaynağı İbrahim peygamberi inceledik." diyor. Porter çalışmalara başlandıktan 18 ay sonra projeye dahil olan organizatörlerden Qaisra Khan, ilk haccını da projenin hemen başında yapmış. Dr. Porter, gayrimüslimlerin geçiş noktası olan Mekke'nin Harem sınırına kadar geldiğini ve Kâbe'ye 40 mil yaklaşabilmenin buruk sevincini yaşadığını dile getiriyor.
 
Hac yolculuğu için mistik bir atmosfer
 
Sergide hacıların telbiye dualarıyla ve insanı başka âlemlere götürebilme tesirindeki Mekke ezanıyla desteklenmiş mistik bir atmosfer ziyaretçileri kuşatabiliyor. Serginin her bir köşesinde hac ile ilgili bir ayet ve meali var. Haccın anlamı, ritüellerin manası sergideki ekranlarda kısa belgesellerle anlatılıyor. "İbrahim'in şehri Mekke" başlangıç olarak belirlenmiş. Tarih yatay bir düzlemde coğrafya da dikey bir düzlemde, ilerliyor. Tarih ilerledikçe coğrafya genişliyor. Kâbe'yi dünyanın merkezi olarak gösteren haritayı ve Afrika, Asya, Avrupa ve Ortadoğu'dan hac yollarını görüyoruz. Hac yollarının ve kutsal mekânların gelişimi başta İslam Peygamberi'nden Abbasilere, Memlüklülerden Osmanlılara kadar önemli figürler üzerinden anlatılıyor. Asırlardır yapılan kutsal hac yolculuğuyla ilişkili objeler arasında 16. yüzyıldan kalma fildişi güneş saatini ve kıblenümayı da görebiliyoruz.
 
Britanyalı ilk kadın hacının mektubu
 
Sergide çok sayıda önemli şahsiyetlerin anılarıyla buluşuyoruz. İspan-ya'dan 1183'de hac yolculuğuna çıkan Endülüslü İbni Jubayr, 1324'te 60 bin kişiyle yaptığı hac yolculuğuyla Mali Kralı Mansa Musa ve İngiltere'de en çok satan yazar Sir Rid Burton, bu isimlerden bazıları. Anılar içerisinde en çok göze çarpan ise bilinen Britanyalı ilk kadın hacı Lady Evelyn Cobbold oluyor. Hac hatıraları ve el yazısıyla yolladığı mektupları sergilenen Cobbold'un en önemli cümlesi "Buraya gelince anladım ki ben hep Müslüman olarak yaşamışım." şeklinde. Hacca ulaşım yollarının teknolojiyle birlikte gelişimine tarihî fotoğraflarla, gazete kupürleriyle hatta Thomas Cook'tan alınmış bir tren biletiyle şahit oluyoruz. Hint Okyanusu'ndan kalkan gemilerin içerisindeki ihramlı hacıların fotoğraflarından 1981'de açılan Cidde Havalimanı'na ve 2010'da açılan Mekke metrosuna kadar bir gezinti yapıyoruz. 15 Nisan'a kadar devam edecek sergi boyunca bir çok seminer verilecek, Hac ve Mekke temalı film ve belgeseller gösterilecek.
 
 
 
28.01.2012
 


Üye Girişi
Namaz Vakitleri
Kabe‘den Canlı Yayın
Kabeden Canlı Yayın İzle
Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Ziyaretçi Defteri

yaşar (bolu/gerede) - 25.11.2017 12:00:00

Benim eşim 45 yaşına yeni girdi annem ve ablam ile umreye yazıldı paraları yattı fakat çok söylentiler var. Beni bu konuda bilgilendirir misniz acil lütfen.

Begüm Atalay (Ankara) - 07.09.2017 12:00:00

Selam-aleyküm ben 19 yasindayim bir arkadaşımla umreye gitmek istiyorum fiyatları ve en yakın zamanda ne zaman gidebilirim gitmek için neler yapmam gerekiyor bilgilendirebilir misiniz?

Emine Gündüz (KAYSERİ) - 18.07.2017 12:00:00

bu site umre ve hac fiyatlarina bakarken cikti ben baskalarinin parasiyla degil (babam bile)kendim okuyup bir is sahibi olup ilk maasimla gitmeyi istiyorum tabi allah izin veririse ...butun temmennigim bu isi kendim ile yapmam allah‘im uzun ve saglikli omurler verirse en buyuk hayalim sizinle paylasmak istedimmm OO????????

Oğuzhan Çıracı (İstanbul) - 21.05.2017 12:00:00

ALLAH izniyle ölmeden nasip etsin. HAFIZ olunca kursumuz götürecek. Dua eder misiniz? Selamun Aleyküm.

mustafa öztürk (İSTANBUL/maltepe/fındıklı) - 08.02.2017 12:00:00

Umreye gitmeyi çok istiyorum bir yarışmaya katıldım yarışmanın konusu /kuran-ı kerim meali/ çalışma kitabı aldım sınav tarihi 29 mart 2017 allah bana umreye gitmeyi nasip etsin inşallah

Hacer Erdem (ANKARA) - 01.12.2016 12:00:00

Hayırlı akşamlar ben bir yakınımı ramazan ümresine göndermek istiyorum.

ibrshim tezcan (istanbul) - 03.11.2016 12:00:00

Umre programları hakkında bilgi istiyom.

Nuran Alagöz (Kocaeli) - 29.07.2016 12:00:00

15 günlük ramazan umresinden 20 gün once dondum butun hayal ve heyecanim mutlulugum basimiza tayin edilen hocalar tarafindan berbat hale sokuldu ilgisizlik azarlama pislik içinde otel hatim duasi bilmeyen hocamı ararsın eşleri ile sanki tatile gitmis hocami ararsin bayan hoca büyük ikramiye kazanmiscasina tek basina ümre yapmaya giden guruplarin pesine takilip ümre yapma pesinde iftardan sonra ilk gelen otobüsle tek basina kabeye gidip tavaf yapma pesinde biz koyun sürüsü bir bilenin peşine takilip tavaf yapiyoruz otel labada pislik toz toprak içinde hepsinin videosunu çektim birdaha ........mi verdigim para haram olsun sayemizde hocalarin eslerine ümre yaptirdilar. kuranıkerim ögreticisini bize bayan hoca diye yollamıslar. sozum ona bayan haca beni medine munevverede abdestsiz dolastirdi teravi namazını icerde olmama rağmen kılamadim abdestim yok dememe ragmen beni disari cikartip abdest aldırmadı aglayarak 3 saat bekledim yesil haliya ulaştım namaz kılamadim hakkim her iki cihanda haram zehir olsun.

Abdullah işler (Ağrı) - 02.02.2016 12:00:00

Ben abdullah işler. Ben anneannem ile büyükbabamı hacca göndermek istiyorum,ama kura olmadan gidilmiyormuş.peki hocam ben anneannemle büyükbabamı kurasız hacca gönderebilirmiyim,gönderirsem ne para gitmeli.nolur olumlu bir cevap verin bana.

Hatice Çello (Bursa) - 19.01.2016 12:00:00

Merhaba...ben ramazan umresi yapmak istiyorum.9 aya bolerek kredi kartıyla gidebilirmiyim..selamlar

Mevlut Akıncı (konya ılgın) - 15.01.2016 12:00:00

Ramazan umresi gitmek istiyorum.

Aysel kaya (Nizip Gaziantep) - 30.12.2015 12:00:00

Ben 21 yasindayim Umreye gitmeyi çok istiyorum bu yıl fiyatları ne ve hangi ayda gidilir

özlem CANLI (istanbul) - 29.12.2015 12:00:00

Selam ün aleyküm inşallah bu mesajım cevaplanır umudu içindeyim ben akciğer tümörü tedavi görmekteym ,%90 engelim var ümreye gitmeyi oraları görmeği çokkkk istiyorum Rabbim dualarımı kabul eder inşallah engelliler için indirim varmı yardımcı olursanız sevinirim selamlar

ESMA YARÇIN (ERZURUM) - 23.12.2015 12:00:00

ben 28 yaşındayım eşimle resmen boşandık ve ben umreye gitmek istiyorum annemle bu mümkünmü biliyorum helal biri olmadan gitmek haram mümkünse hangi şirket sorun çıkarmadan götürüyor beni bilgilendirirseniz çok sevinirim hanefi mezhebindenim ve annemden başka biri yok gidebileceğim ve oraları dünya gözüyle görmek istiyorum

Ridvan Aslan (Ankara ) - 21.11.2015 12:00:00

Hocam hac gitmek istiyorum. 1 yil önce umreye gittim. Ben işitme özürlüyüm. 2 kişi gitmek istiyoruz. Ben ve eşim. İndirim var mı? Diyanet çok seviyorum dua edecem size.

isa KIRANŞAL (KARSTAN) - 06.11.2015 12:00:00

2010 YILINDA HACA YAZİLDİK BEN 89 İŞİTME ENGELLIYIM İŞİTME ENGLLİLERE İNDİRİM VARMİ

RUSEN KKARTAL (Ankara/ Çankaya) - 01.11.2015 12:00:00

Selamun Alleykum, biz şubat ayında umreye gitmek istiyoruz dilerim turlar ücreti mekul fiatda tutar (Diyenetin turları ile umre fiatı nedir 15 günlük)..ayrıca bizim kendi aramızda BAYANLAR gurup oluşturduk 4-5 kişi olacağız bizim için özel bir indirim sözkonusu olabilirmi..heyecanla bekliyoruz o kutsal topraklarda olmayı Rabbim bizlere nasip etsin amin İNŞAHALLAH

Kezban (Denizli) - 22.09.2015 12:00:00

Aralık umresi ne zaman ve 30 günlük var mı?

TURGUT TAŞÖREN (KONYA SELÇUKLU) - 06.07.2015 12:00:00

UMRE FİATLARI DÜŞÜK OLURSA HERKESİN GİTME FIRSATI DOGAR BAŞTA EMEKLİLER VE ZİYARETLER UZUN DEGİL KISA OLUR SANIRIM DAHADA ARTIŞ OLUR DERİM

Fatma ÇEVİK (Ankara) - 21.04.2015 12:00:00

2011 yılında Hacca kayıt oldum sabırsızlıkla çağrılmamı beklemekteyim. Rabbim nasip ederse bende birgün gitmeyi çoooook istiyorum.2010 14 Günlük Umrem var 2013 Ramazan Umrem var oraları nasıl özledim bilemezsiniz. Rabbim Himmet etttt.

Sende Yaz
Kabe Namaz Vakitlari
Kabe-Namaz-Vakitleri
Mekke / Medine Haritası
Mekke Medine Haritası
Umre Duaları
Hac Umre Duaları
Umre Sözlüğü
Umre Sözlüğü
E-Bülten

Umre Nedir? Nasıl Yapılır?

Umreziyaret etmek anlamına gelmektedir. Müslümanların Kabe`yi ziyaret etmelerine umre denir.Ziyaret biçimi hacca benzer. Fakat hac gibi Zilhicce ayında olması gerekli değildir. Dini bir terim olarak ise umre, "Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmaktan” ibarettir. 
  • BİZE ULAŞIN

  • Armağanevler Mah. Çardak Sok. No:29/10 Ümraniye / İSTANBUL

  • umreveumre@gmail.com

www.teknovizyon.net/
YukariCik