Rehber Vaizlere Hizmet İçi Eğitim Semineri

Rehber Vaizlere Hizmet İçi Eğitim Semineri

Diyanet İşleri Başkanlığı Rehber Vaizler Hizmet İçi Eğitim Semineri Rize Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi'nde başladı. 

Türkiye'nin çeşitli illerinden 130'a yakın vaizin katıldığı Rehber Vaizler Hizmet İçi Eğitim Semineri'ne Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş ve Rize İl Müftüsü Yusuf Doğan da katıldı. 
 
Seminerde söz alan Keleş, kürsülerin vaazlar için emanet olduğunun altını çizerek, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, bugün 110 bini aktif olmak üzere 140 bin kişilik bir kadrosu var. Balkanlar'dan Kafkasya'ya, Avrupa'dan Avustralya'ya kadar uzanan hizmet ordumuzun iyi hizmet sunabilmesi için bilgili olması gerekiyor. İçimizde çok sayıda ilim sahibi insan bulunuyor. Bu büyük hizmet ordusunu harekete geçirmenin yolu mutlaka bulunmalı. Ülkemizde her evden mutlaka bir şehit çıkmıştır. Sokaktaki gençlerimiz şehitlerimizin bize emanetidir. Böyle bir sorumluluğun bilincinde hareket etmeliyiz. Bu gençlerimize dinimizi anlatamazsak, din için, ülkemiz için canını vermiş şehitlerimiz ahrette 
 
'gençlere niye uğruna canımızı verdiğimiz dinimizi anlatamadınız' diye yakamıza yapışır. Bunun ağırlığını taşıyan insanlar olarak bizlere önemli görevler düşüyor" diye konuştu. 
 
Diyanet İşleri çalışanlarının daha aktif çalışması gerektiğini vurgulayan Keleş, "140 bin kişinin her biri her yıl sadece bir kişiyi kazansa, bu hizmet ordusunun önünde kimse duramaz. Ama samimiyetin korunması gerekiyor. 20 milyon öğrenim çağındaki genç bizleri bekliyor. Bunların kaçına ulaştığımızı sorgulamalıyız. Avrupa'da 6 milyon civarında vatandaşımız var. Bunların yarısını asimile olma tehlikesi nedeniyle kaybetmek üzereyiz. İnsanlarımızın dini öğrenme ihtiyacı var. Sadece milletimizin değil, tüm insanlığın İslam'a ihtiyacı var" şeklinde konuştu. 
 
Keleş, konuşmasında Suudi Arabistan'ın Hac için Türkiye'ye 74 bin kişilik yıllık kontenjan ayırmasına rağmen bu yıl Hac başvurusu sayısının 1 milyon'a ulaştığını belirtti. Ekrem Keleş "Geçtiğimiz yıllarda her yıl başvuru yenilemek için müftülüklere gitmek gerekiyordu. Bu yıl elektronik ortamda kayıtları yenileme uygulamasını getirdik. Ölen insanlarımızın isimlerini çıkartmak suretiyle, başvurusunu iptal etmek isteyenlerin dışındakilerin başvurularını elektronik sistemde yeniliyoruz. Böylece 2007 yılından itibaren başvuranların kayıtları yenilenmiş oldu. Bundan sonra bu uygulamayı devam ettirmeyi planlıyoruz. Ayrıca yeni kayıt yaptırmak isteyenler de elektronik ortamda başvurusunu yapabiliyor. Gelecek yıl 7 yıl üst üste kurada çıkmayanlar kurasız götürülecek. Ama bunun uzun süre uygulanması zor görünüyor. Çünkü başvuru, ilgi, yoğun şekilde devam ediyor. Milyonun üzerinde başvuruyu sıraya koysak 13-14 yılda bitebilir. Bu nedenle bunu sürekli uygulamak zor gibi görünüyor. Bu konuda tekrar değerlendirme yapılıp buna göre karar alınacaktır. Halkımızın hacca olan talebi yoğun. Bunu mümkün olduğunca karşılamaya çalışıyoruz" dedi. 
 
Keleş konuşmasında umreye gidenlerin sayısının geçen yıla oranla biraz düştüğüne dikkat çekerek, "Geçen yıl 430 bin kişi umreye gitmişti. Bu yıl ise bugüne kadar umreye gidenler 250 bin kişiyi buldu. Ramazan'ın sonuna kadar geçen yılın rakamlarına yaklaşabilir. Ama genel olarak geçen seneye göre biraz düşme var" ifadelerini kullandı. 
 
Rehber Vaizler Hizmet İçi Eğitim Semineri Rize Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi'nde 12 Nisan tarihine kadar devam edecek. - RİZE
 
(İhlas Haber Ajansı) 03.04.2012
 


Üye Girişi
Namaz Vakitleri
Kabe‘den Canlı Yayın
Kabeden Canlı Yayın İzle
Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Ziyaretçi Defteri

yaşar (bolu/gerede) - 25.11.2017 12:00:00

Benim eşim 45 yaşına yeni girdi annem ve ablam ile umreye yazıldı paraları yattı fakat çok söylentiler var. Beni bu konuda bilgilendirir misniz acil lütfen.

Begüm Atalay (Ankara) - 07.09.2017 12:00:00

Selam-aleyküm ben 19 yasindayim bir arkadaşımla umreye gitmek istiyorum fiyatları ve en yakın zamanda ne zaman gidebilirim gitmek için neler yapmam gerekiyor bilgilendirebilir misiniz?

Emine Gündüz (KAYSERİ) - 18.07.2017 12:00:00

bu site umre ve hac fiyatlarina bakarken cikti ben baskalarinin parasiyla degil (babam bile)kendim okuyup bir is sahibi olup ilk maasimla gitmeyi istiyorum tabi allah izin veririse ...butun temmennigim bu isi kendim ile yapmam allah‘im uzun ve saglikli omurler verirse en buyuk hayalim sizinle paylasmak istedimmm OO????????

Oğuzhan Çıracı (İstanbul) - 21.05.2017 12:00:00

ALLAH izniyle ölmeden nasip etsin. HAFIZ olunca kursumuz götürecek. Dua eder misiniz? Selamun Aleyküm.

mustafa öztürk (İSTANBUL/maltepe/fındıklı) - 08.02.2017 12:00:00

Umreye gitmeyi çok istiyorum bir yarışmaya katıldım yarışmanın konusu /kuran-ı kerim meali/ çalışma kitabı aldım sınav tarihi 29 mart 2017 allah bana umreye gitmeyi nasip etsin inşallah

Hacer Erdem (ANKARA) - 01.12.2016 12:00:00

Hayırlı akşamlar ben bir yakınımı ramazan ümresine göndermek istiyorum.

ibrshim tezcan (istanbul) - 03.11.2016 12:00:00

Umre programları hakkında bilgi istiyom.

Nuran Alagöz (Kocaeli) - 29.07.2016 12:00:00

15 günlük ramazan umresinden 20 gün once dondum butun hayal ve heyecanim mutlulugum basimiza tayin edilen hocalar tarafindan berbat hale sokuldu ilgisizlik azarlama pislik içinde otel hatim duasi bilmeyen hocamı ararsın eşleri ile sanki tatile gitmis hocami ararsin bayan hoca büyük ikramiye kazanmiscasina tek basina ümre yapmaya giden guruplarin pesine takilip ümre yapma pesinde iftardan sonra ilk gelen otobüsle tek basina kabeye gidip tavaf yapma pesinde biz koyun sürüsü bir bilenin peşine takilip tavaf yapiyoruz otel labada pislik toz toprak içinde hepsinin videosunu çektim birdaha ........mi verdigim para haram olsun sayemizde hocalarin eslerine ümre yaptirdilar. kuranıkerim ögreticisini bize bayan hoca diye yollamıslar. sozum ona bayan haca beni medine munevverede abdestsiz dolastirdi teravi namazını icerde olmama rağmen kılamadim abdestim yok dememe ragmen beni disari cikartip abdest aldırmadı aglayarak 3 saat bekledim yesil haliya ulaştım namaz kılamadim hakkim her iki cihanda haram zehir olsun.

Abdullah işler (Ağrı) - 02.02.2016 12:00:00

Ben abdullah işler. Ben anneannem ile büyükbabamı hacca göndermek istiyorum,ama kura olmadan gidilmiyormuş.peki hocam ben anneannemle büyükbabamı kurasız hacca gönderebilirmiyim,gönderirsem ne para gitmeli.nolur olumlu bir cevap verin bana.

Hatice Çello (Bursa) - 19.01.2016 12:00:00

Merhaba...ben ramazan umresi yapmak istiyorum.9 aya bolerek kredi kartıyla gidebilirmiyim..selamlar

Mevlut Akıncı (konya ılgın) - 15.01.2016 12:00:00

Ramazan umresi gitmek istiyorum.

Aysel kaya (Nizip Gaziantep) - 30.12.2015 12:00:00

Ben 21 yasindayim Umreye gitmeyi çok istiyorum bu yıl fiyatları ne ve hangi ayda gidilir

özlem CANLI (istanbul) - 29.12.2015 12:00:00

Selam ün aleyküm inşallah bu mesajım cevaplanır umudu içindeyim ben akciğer tümörü tedavi görmekteym ,%90 engelim var ümreye gitmeyi oraları görmeği çokkkk istiyorum Rabbim dualarımı kabul eder inşallah engelliler için indirim varmı yardımcı olursanız sevinirim selamlar

ESMA YARÇIN (ERZURUM) - 23.12.2015 12:00:00

ben 28 yaşındayım eşimle resmen boşandık ve ben umreye gitmek istiyorum annemle bu mümkünmü biliyorum helal biri olmadan gitmek haram mümkünse hangi şirket sorun çıkarmadan götürüyor beni bilgilendirirseniz çok sevinirim hanefi mezhebindenim ve annemden başka biri yok gidebileceğim ve oraları dünya gözüyle görmek istiyorum

Ridvan Aslan (Ankara ) - 21.11.2015 12:00:00

Hocam hac gitmek istiyorum. 1 yil önce umreye gittim. Ben işitme özürlüyüm. 2 kişi gitmek istiyoruz. Ben ve eşim. İndirim var mı? Diyanet çok seviyorum dua edecem size.

isa KIRANŞAL (KARSTAN) - 06.11.2015 12:00:00

2010 YILINDA HACA YAZİLDİK BEN 89 İŞİTME ENGELLIYIM İŞİTME ENGLLİLERE İNDİRİM VARMİ

RUSEN KKARTAL (Ankara/ Çankaya) - 01.11.2015 12:00:00

Selamun Alleykum, biz şubat ayında umreye gitmek istiyoruz dilerim turlar ücreti mekul fiatda tutar (Diyenetin turları ile umre fiatı nedir 15 günlük)..ayrıca bizim kendi aramızda BAYANLAR gurup oluşturduk 4-5 kişi olacağız bizim için özel bir indirim sözkonusu olabilirmi..heyecanla bekliyoruz o kutsal topraklarda olmayı Rabbim bizlere nasip etsin amin İNŞAHALLAH

Kezban (Denizli) - 22.09.2015 12:00:00

Aralık umresi ne zaman ve 30 günlük var mı?

TURGUT TAŞÖREN (KONYA SELÇUKLU) - 06.07.2015 12:00:00

UMRE FİATLARI DÜŞÜK OLURSA HERKESİN GİTME FIRSATI DOGAR BAŞTA EMEKLİLER VE ZİYARETLER UZUN DEGİL KISA OLUR SANIRIM DAHADA ARTIŞ OLUR DERİM

Fatma ÇEVİK (Ankara) - 21.04.2015 12:00:00

2011 yılında Hacca kayıt oldum sabırsızlıkla çağrılmamı beklemekteyim. Rabbim nasip ederse bende birgün gitmeyi çoooook istiyorum.2010 14 Günlük Umrem var 2013 Ramazan Umrem var oraları nasıl özledim bilemezsiniz. Rabbim Himmet etttt.

Sende Yaz
Kabe Namaz Vakitlari
Kabe-Namaz-Vakitleri
Mekke / Medine Haritası
Mekke Medine Haritası
Umre Duaları
Hac Umre Duaları
Umre Sözlüğü
Umre Sözlüğü
E-Bülten

Umre Nedir? Nasıl Yapılır?

Umreziyaret etmek anlamına gelmektedir. Müslümanların Kabe`yi ziyaret etmelerine umre denir.Ziyaret biçimi hacca benzer. Fakat hac gibi Zilhicce ayında olması gerekli değildir. Dini bir terim olarak ise umre, "Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmaktan” ibarettir. 
  • BİZE ULAŞIN

  • Armağanevler Mah. Çardak Sok. No:29/10 Ümraniye / İSTANBUL

  • umreveumre@gmail.com

www.teknovizyon.net/
YukariCik