Tavaf Alanının Genişlemesi İçin Revakların Yıkılması

Tavaf Alanının Genişlemesi İçin Revakların Yıkılması

Hac mevsiminde tavafta yaşanan sıkıntılar, Osmanlı döneminde yapılmış dört yüz yıllık revakların kaldırılmasını gündeme getirdi. Buradaki sıkıntı, tavaf dairesel bir hareket iken alanın dikdörtgen şeklinde olması. Peki, revaklar kaldırılmadan bu mesele çözülebilir mi? Bu dikdörtgen alan daire biçimine dönüştürülebilir mi?

Kâbe, çok dağlık bir arazi yapısına sahip olan Mekke'nin en çukur yerindedir. Birbirine yakın birkaç dağ arasında kalmış ufak bir düzlüktedir. Revaklar, Kâbe'nin bulunduğu meydanın etrafında, mermer sütunlar üzerine inşa edilmiş kubbelerle sağlanan gölgeliklere verilen isimdir. Osmanlı hükümdarları zamanında Kâbe çevresinde alan genişletmeleri yapılmış ve yaklaşık 100 m. x 170 m. ebadında köşelerinden kesilmiş dikdörtgen görünümünde bugünkü meydan elde edilmiş ve bu meydanı çepeçevre kuşatan revaklar inşa edilmiştir. Daha sonra, ziyaretçilerin ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için, revakları çepeçevre kuşatan 2 katlı ve geniş çaplı ilave yapılar inşa edilmiştir. Revakların zemini, meydanın zemininden 1,3 m. kadar yukarıdadır. İki zemin arasında meydanı çepeçevre kuşatan yaklaşık 1,3 m. yüksekliğinde istinat duvarı yapılmış, zeminlerin birinden diğerine çıkış veya iniş için yer yer merdivenler inşa edilmiştir. Meydanın hemen hemen ortasında kalan Kâbe'nin istinat duvarlarına uzaklığı kuzeyde ve güneyde yaklaşık 45-50 m., doğuda 95 m., batıda 75 m. dir.
 
TAVAFTAKİ SIKINTI: Tavaf, dairesel bir harekettir. Tavafta sıkıntı, meydanın dikdörtgen oluşundan kaynaklanmaktadır. Tavaf yapan insan kitlesi, çevre duvarının Kabe'ye yakın olduğu kuzey ve güney bölgelerinden geçerken sıkışmaktadır. Hac mevsiminde söz konusu bölgelerdeki sıkışmanın verdiği rahatsızlık artan ölçüde kendini hissettirmektedir.
 
ÇARE: Tavafta ferahlığın sağlanması, tavaf meydanının dairesel alana dönüştürülmesiyle mümkündür. Çevresi yükselen bir zemin yapısında olduğu için, tavaf meydanının tamamının dairesel alan şekline dönüştürülmesi ancak kademeli olarak gerçekleştirilebilir. Aslında bu kademeler mevcut yapıda vardır, ancak dairesel değil dikdörtgen şeklindedir. Şöyle ki; Kabe'nin bulunduğu meydandan Harem dışına çıkılmak istendiğinde, önce 11 basamak merdiven çıkarak ilk kademe merdiven sahanlığına yani revakların zemin seviyesine, sonra 8 basamak merdiven daha çıkarak ikinci kademe merdiven sahanlığına yani Safa-Merve hattı seviyesine ulaşılır. Her iki merdiven sahanlığı, Harem'in bütün çıkış kapılarıyla irtibatlı olarak Kâbe'nin etrafını çepeçevre kuşatmaktadır.
 
İşte bütün mesele, gerek Kabe'nin içinde bulunduğu meydanın, gerekse onun etrafında birinci ve ikinci kademe merdiven sahanlıklarının dairesel şekle dönüştürülmesidir. Şekil 1'de görülen dairesel tavaf alanları kademelerinin sınırları ve zemin kotları şu şekilde olmalıdır:
 
ANA TAVAF ALANI (Beyaz renkli tam dairesel alan): Kâbe merkezli yaklaşık 140 m. çapında, Kâbe zemininde dairesel tavaf alanı. Bu alan kuzeyde ve güneydeki revakların büyük bölümünü içine almaktadır. Bu alan içine giren revakların 1,3 m. kadar yüksekte olan mevcut zeminleri, Kâbe zemin kotuna indirilecektir.
 
Revakların mevcut yapısına hiçbir zarar vermeden zeminlerinin Kâbe zemini seviyesine indirilmesi mümkündür. Bunun için revakların yıkılmasına ihtiyaç yoktur. Bu işi yapacak, daha önce Suudi Arabistan'da iş yapmış deneyimli Türk firmaları vardır. Bu kademede tavaf yapacak olanlar, revakların bulunduğu bölümde sütunlar arasından ve gölgelik alandan geçeceklerdir. (Tavaf alanı çapı yüzde 50 oranında artmış olduğu için sütunlar bir rahatsızlık sebebi olmayacaktır.)
 
1. KADEME TAVAF ALANI (Sarı renkli dairesel kuşak): İç çapı 140 m., dış çapı 170 m., zemini mevcut revakların zeminiyle aynı kotta, yani Kâbe zemininden yaklaşık 1,3 m. yukarıda olan, 15 m. eninde dairesel tavaf kuşağı. Bu kuşağın teşekkülü için, ana tavaf alanı ile 1. kademe tavaf alanı arasına 140 m. çapında yaklaşık 1,3 m. yüksekliğinde dairesel istinat duvarı yapılacak ve bu kuşağın mevcut dikdörtgen meydanın içinden geçen bölümü doldurularak 1. kademe zemin kotuna çıkarılacaktır. Bu kademede tavaf yapacak olanlar bu revakların kademe alanına giren bölümlerinde sütunlar arasından ve gölgelik alandan geçeceklerdir.
 
2. Kademe Tavaf alanı (Yeşil renkli dairesel kuşak): İç çapı 170 m., dış çapı 200 m. (Safa-Merve hattına teğet) ve zemini Safa-Merve hattıyla aynı kotta, yani Kâbe zemininden yaklaşık 2,3 m. yukarda olan, 15 m. eninde dairesel tavaf kuşağı.
 
YENİ SAY YOLU, İPUCU OLABİLİR
 
Geçen ay bir grup arkadaşla birlikte umre yapmak kısmet oldu. Safa-Merve arasındaki 'say' yolunun tam altına yeni bir say yolu inşa etme hususunda geçen yıl Harem'in doğu kısmında yapılan inşaat çalışmaları sona ermiş ve yeni say yolu kullanıma açılmıştı.
 
Soldaki şekil 2'de üstte eski, altta merdivenle inilen yeni say yolu, şekil 3'te ise yeni say yolu görülmektedir. Eski veya yeni say yoluna ulaşmak için, bu kısımda bulunan revakların altında, tavaf meydanından başlayan ve yükselerek eski say yolu seviyesine çıkan, sonra da onun tam altındaki yeni say yolu seviyesine inen merdivenler yapılmış, böylece ister eski, ister yeni yolda say yapma imkânı sağlanmıştır. Söz konusu merdivenlerin yapımı için:
 
Bu kısımda bulunan revakların istinat duvarları yıkılmış.
 
1,3 m. yüksekte olan revak zeminleri Kabe zemini seviyesine indirilmiş.
 
Mermer veya taş örme sutunların altlarına aynı cinsten ilaveler yapılmıştır.
 
Bu değişiklikler aşağıdaki Şekil-4-5-6-7'de çok açık olarak görülmektedir. Tüm çalışmalar revaklara hiç zarar vermeden başarılmıştır. Bu durum, ana tavaf alanı içine giren revak zeminlerinin Kâbe zemini seviyesine indirilmesinin, revaklara hiçbir zarar vermeden mümkün olacağının ispatıdır. (*) Mak.Y.Mühendisi (Yozgat eski Senatörü)
Zaman 
09.03.2012
 
 


Üye Girişi
Namaz Vakitleri
Kabe‘den Canlı Yayın
Kabeden Canlı Yayın İzle
Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Ziyaretçi Defteri

yaşar (bolu/gerede) - 25.11.2017 12:00:00

Benim eşim 45 yaşına yeni girdi annem ve ablam ile umreye yazıldı paraları yattı fakat çok söylentiler var. Beni bu konuda bilgilendirir misniz acil lütfen.

Begüm Atalay (Ankara) - 07.09.2017 12:00:00

Selam-aleyküm ben 19 yasindayim bir arkadaşımla umreye gitmek istiyorum fiyatları ve en yakın zamanda ne zaman gidebilirim gitmek için neler yapmam gerekiyor bilgilendirebilir misiniz?

Emine Gündüz (KAYSERİ) - 18.07.2017 12:00:00

bu site umre ve hac fiyatlarina bakarken cikti ben baskalarinin parasiyla degil (babam bile)kendim okuyup bir is sahibi olup ilk maasimla gitmeyi istiyorum tabi allah izin veririse ...butun temmennigim bu isi kendim ile yapmam allah‘im uzun ve saglikli omurler verirse en buyuk hayalim sizinle paylasmak istedimmm OO????????

Oğuzhan Çıracı (İstanbul) - 21.05.2017 12:00:00

ALLAH izniyle ölmeden nasip etsin. HAFIZ olunca kursumuz götürecek. Dua eder misiniz? Selamun Aleyküm.

mustafa öztürk (İSTANBUL/maltepe/fındıklı) - 08.02.2017 12:00:00

Umreye gitmeyi çok istiyorum bir yarışmaya katıldım yarışmanın konusu /kuran-ı kerim meali/ çalışma kitabı aldım sınav tarihi 29 mart 2017 allah bana umreye gitmeyi nasip etsin inşallah

Hacer Erdem (ANKARA) - 01.12.2016 12:00:00

Hayırlı akşamlar ben bir yakınımı ramazan ümresine göndermek istiyorum.

ibrshim tezcan (istanbul) - 03.11.2016 12:00:00

Umre programları hakkında bilgi istiyom.

Nuran Alagöz (Kocaeli) - 29.07.2016 12:00:00

15 günlük ramazan umresinden 20 gün once dondum butun hayal ve heyecanim mutlulugum basimiza tayin edilen hocalar tarafindan berbat hale sokuldu ilgisizlik azarlama pislik içinde otel hatim duasi bilmeyen hocamı ararsın eşleri ile sanki tatile gitmis hocami ararsin bayan hoca büyük ikramiye kazanmiscasina tek basina ümre yapmaya giden guruplarin pesine takilip ümre yapma pesinde iftardan sonra ilk gelen otobüsle tek basina kabeye gidip tavaf yapma pesinde biz koyun sürüsü bir bilenin peşine takilip tavaf yapiyoruz otel labada pislik toz toprak içinde hepsinin videosunu çektim birdaha ........mi verdigim para haram olsun sayemizde hocalarin eslerine ümre yaptirdilar. kuranıkerim ögreticisini bize bayan hoca diye yollamıslar. sozum ona bayan haca beni medine munevverede abdestsiz dolastirdi teravi namazını icerde olmama rağmen kılamadim abdestim yok dememe ragmen beni disari cikartip abdest aldırmadı aglayarak 3 saat bekledim yesil haliya ulaştım namaz kılamadim hakkim her iki cihanda haram zehir olsun.

Abdullah işler (Ağrı) - 02.02.2016 12:00:00

Ben abdullah işler. Ben anneannem ile büyükbabamı hacca göndermek istiyorum,ama kura olmadan gidilmiyormuş.peki hocam ben anneannemle büyükbabamı kurasız hacca gönderebilirmiyim,gönderirsem ne para gitmeli.nolur olumlu bir cevap verin bana.

Hatice Çello (Bursa) - 19.01.2016 12:00:00

Merhaba...ben ramazan umresi yapmak istiyorum.9 aya bolerek kredi kartıyla gidebilirmiyim..selamlar

Mevlut Akıncı (konya ılgın) - 15.01.2016 12:00:00

Ramazan umresi gitmek istiyorum.

Aysel kaya (Nizip Gaziantep) - 30.12.2015 12:00:00

Ben 21 yasindayim Umreye gitmeyi çok istiyorum bu yıl fiyatları ne ve hangi ayda gidilir

özlem CANLI (istanbul) - 29.12.2015 12:00:00

Selam ün aleyküm inşallah bu mesajım cevaplanır umudu içindeyim ben akciğer tümörü tedavi görmekteym ,%90 engelim var ümreye gitmeyi oraları görmeği çokkkk istiyorum Rabbim dualarımı kabul eder inşallah engelliler için indirim varmı yardımcı olursanız sevinirim selamlar

ESMA YARÇIN (ERZURUM) - 23.12.2015 12:00:00

ben 28 yaşındayım eşimle resmen boşandık ve ben umreye gitmek istiyorum annemle bu mümkünmü biliyorum helal biri olmadan gitmek haram mümkünse hangi şirket sorun çıkarmadan götürüyor beni bilgilendirirseniz çok sevinirim hanefi mezhebindenim ve annemden başka biri yok gidebileceğim ve oraları dünya gözüyle görmek istiyorum

Ridvan Aslan (Ankara ) - 21.11.2015 12:00:00

Hocam hac gitmek istiyorum. 1 yil önce umreye gittim. Ben işitme özürlüyüm. 2 kişi gitmek istiyoruz. Ben ve eşim. İndirim var mı? Diyanet çok seviyorum dua edecem size.

isa KIRANŞAL (KARSTAN) - 06.11.2015 12:00:00

2010 YILINDA HACA YAZİLDİK BEN 89 İŞİTME ENGELLIYIM İŞİTME ENGLLİLERE İNDİRİM VARMİ

RUSEN KKARTAL (Ankara/ Çankaya) - 01.11.2015 12:00:00

Selamun Alleykum, biz şubat ayında umreye gitmek istiyoruz dilerim turlar ücreti mekul fiatda tutar (Diyenetin turları ile umre fiatı nedir 15 günlük)..ayrıca bizim kendi aramızda BAYANLAR gurup oluşturduk 4-5 kişi olacağız bizim için özel bir indirim sözkonusu olabilirmi..heyecanla bekliyoruz o kutsal topraklarda olmayı Rabbim bizlere nasip etsin amin İNŞAHALLAH

Kezban (Denizli) - 22.09.2015 12:00:00

Aralık umresi ne zaman ve 30 günlük var mı?

TURGUT TAŞÖREN (KONYA SELÇUKLU) - 06.07.2015 12:00:00

UMRE FİATLARI DÜŞÜK OLURSA HERKESİN GİTME FIRSATI DOGAR BAŞTA EMEKLİLER VE ZİYARETLER UZUN DEGİL KISA OLUR SANIRIM DAHADA ARTIŞ OLUR DERİM

Fatma ÇEVİK (Ankara) - 21.04.2015 12:00:00

2011 yılında Hacca kayıt oldum sabırsızlıkla çağrılmamı beklemekteyim. Rabbim nasip ederse bende birgün gitmeyi çoooook istiyorum.2010 14 Günlük Umrem var 2013 Ramazan Umrem var oraları nasıl özledim bilemezsiniz. Rabbim Himmet etttt.

Sende Yaz
Kabe Namaz Vakitlari
Kabe-Namaz-Vakitleri
Mekke / Medine Haritası
Mekke Medine Haritası
Umre Duaları
Hac Umre Duaları
Umre Sözlüğü
Umre Sözlüğü
E-Bülten

Umre Nedir? Nasıl Yapılır?

Umreziyaret etmek anlamına gelmektedir. Müslümanların Kabe`yi ziyaret etmelerine umre denir.Ziyaret biçimi hacca benzer. Fakat hac gibi Zilhicce ayında olması gerekli değildir. Dini bir terim olarak ise umre, "Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmaktan” ibarettir. 
  • BİZE ULAŞIN

  • Armağanevler Mah. Çardak Sok. No:29/10 Ümraniye / İSTANBUL

  • umreveumre@gmail.com

www.teknovizyon.net/
YukariCik