Tavaf Alanının Genişlemesi İçin Revakların Yıkılması

Tavaf Alanının Genişlemesi İçin Revakların Yıkılması

Hac mevsiminde tavafta yaşanan sıkıntılar, Osmanlı döneminde yapılmış dört yüz yıllık revakların kaldırılmasını gündeme getirdi. Buradaki sıkıntı, tavaf dairesel bir hareket iken alanın dikdörtgen şeklinde olması. Peki, revaklar kaldırılmadan bu mesele çözülebilir mi? Bu dikdörtgen alan daire biçimine dönüştürülebilir mi?

Kâbe, çok dağlık bir arazi yapısına sahip olan Mekke'nin en çukur yerindedir. Birbirine yakın birkaç dağ arasında kalmış ufak bir düzlüktedir. Revaklar, Kâbe'nin bulunduğu meydanın etrafında, mermer sütunlar üzerine inşa edilmiş kubbelerle sağlanan gölgeliklere verilen isimdir. Osmanlı hükümdarları zamanında Kâbe çevresinde alan genişletmeleri yapılmış ve yaklaşık 100 m. x 170 m. ebadında köşelerinden kesilmiş dikdörtgen görünümünde bugünkü meydan elde edilmiş ve bu meydanı çepeçevre kuşatan revaklar inşa edilmiştir. Daha sonra, ziyaretçilerin ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için, revakları çepeçevre kuşatan 2 katlı ve geniş çaplı ilave yapılar inşa edilmiştir. Revakların zemini, meydanın zemininden 1,3 m. kadar yukarıdadır. İki zemin arasında meydanı çepeçevre kuşatan yaklaşık 1,3 m. yüksekliğinde istinat duvarı yapılmış, zeminlerin birinden diğerine çıkış veya iniş için yer yer merdivenler inşa edilmiştir. Meydanın hemen hemen ortasında kalan Kâbe'nin istinat duvarlarına uzaklığı kuzeyde ve güneyde yaklaşık 45-50 m., doğuda 95 m., batıda 75 m. dir.
 
TAVAFTAKİ SIKINTI: Tavaf, dairesel bir harekettir. Tavafta sıkıntı, meydanın dikdörtgen oluşundan kaynaklanmaktadır. Tavaf yapan insan kitlesi, çevre duvarının Kabe'ye yakın olduğu kuzey ve güney bölgelerinden geçerken sıkışmaktadır. Hac mevsiminde söz konusu bölgelerdeki sıkışmanın verdiği rahatsızlık artan ölçüde kendini hissettirmektedir.
 
ÇARE: Tavafta ferahlığın sağlanması, tavaf meydanının dairesel alana dönüştürülmesiyle mümkündür. Çevresi yükselen bir zemin yapısında olduğu için, tavaf meydanının tamamının dairesel alan şekline dönüştürülmesi ancak kademeli olarak gerçekleştirilebilir. Aslında bu kademeler mevcut yapıda vardır, ancak dairesel değil dikdörtgen şeklindedir. Şöyle ki; Kabe'nin bulunduğu meydandan Harem dışına çıkılmak istendiğinde, önce 11 basamak merdiven çıkarak ilk kademe merdiven sahanlığına yani revakların zemin seviyesine, sonra 8 basamak merdiven daha çıkarak ikinci kademe merdiven sahanlığına yani Safa-Merve hattı seviyesine ulaşılır. Her iki merdiven sahanlığı, Harem'in bütün çıkış kapılarıyla irtibatlı olarak Kâbe'nin etrafını çepeçevre kuşatmaktadır.
 
İşte bütün mesele, gerek Kabe'nin içinde bulunduğu meydanın, gerekse onun etrafında birinci ve ikinci kademe merdiven sahanlıklarının dairesel şekle dönüştürülmesidir. Şekil 1'de görülen dairesel tavaf alanları kademelerinin sınırları ve zemin kotları şu şekilde olmalıdır:
 
ANA TAVAF ALANI (Beyaz renkli tam dairesel alan): Kâbe merkezli yaklaşık 140 m. çapında, Kâbe zemininde dairesel tavaf alanı. Bu alan kuzeyde ve güneydeki revakların büyük bölümünü içine almaktadır. Bu alan içine giren revakların 1,3 m. kadar yüksekte olan mevcut zeminleri, Kâbe zemin kotuna indirilecektir.
 
Revakların mevcut yapısına hiçbir zarar vermeden zeminlerinin Kâbe zemini seviyesine indirilmesi mümkündür. Bunun için revakların yıkılmasına ihtiyaç yoktur. Bu işi yapacak, daha önce Suudi Arabistan'da iş yapmış deneyimli Türk firmaları vardır. Bu kademede tavaf yapacak olanlar, revakların bulunduğu bölümde sütunlar arasından ve gölgelik alandan geçeceklerdir. (Tavaf alanı çapı yüzde 50 oranında artmış olduğu için sütunlar bir rahatsızlık sebebi olmayacaktır.)
 
1. KADEME TAVAF ALANI (Sarı renkli dairesel kuşak): İç çapı 140 m., dış çapı 170 m., zemini mevcut revakların zeminiyle aynı kotta, yani Kâbe zemininden yaklaşık 1,3 m. yukarıda olan, 15 m. eninde dairesel tavaf kuşağı. Bu kuşağın teşekkülü için, ana tavaf alanı ile 1. kademe tavaf alanı arasına 140 m. çapında yaklaşık 1,3 m. yüksekliğinde dairesel istinat duvarı yapılacak ve bu kuşağın mevcut dikdörtgen meydanın içinden geçen bölümü doldurularak 1. kademe zemin kotuna çıkarılacaktır. Bu kademede tavaf yapacak olanlar bu revakların kademe alanına giren bölümlerinde sütunlar arasından ve gölgelik alandan geçeceklerdir.
 
2. Kademe Tavaf alanı (Yeşil renkli dairesel kuşak): İç çapı 170 m., dış çapı 200 m. (Safa-Merve hattına teğet) ve zemini Safa-Merve hattıyla aynı kotta, yani Kâbe zemininden yaklaşık 2,3 m. yukarda olan, 15 m. eninde dairesel tavaf kuşağı.
 
YENİ SAY YOLU, İPUCU OLABİLİR
 
Geçen ay bir grup arkadaşla birlikte umre yapmak kısmet oldu. Safa-Merve arasındaki 'say' yolunun tam altına yeni bir say yolu inşa etme hususunda geçen yıl Harem'in doğu kısmında yapılan inşaat çalışmaları sona ermiş ve yeni say yolu kullanıma açılmıştı.
 
Soldaki şekil 2'de üstte eski, altta merdivenle inilen yeni say yolu, şekil 3'te ise yeni say yolu görülmektedir. Eski veya yeni say yoluna ulaşmak için, bu kısımda bulunan revakların altında, tavaf meydanından başlayan ve yükselerek eski say yolu seviyesine çıkan, sonra da onun tam altındaki yeni say yolu seviyesine inen merdivenler yapılmış, böylece ister eski, ister yeni yolda say yapma imkânı sağlanmıştır. Söz konusu merdivenlerin yapımı için:
 
Bu kısımda bulunan revakların istinat duvarları yıkılmış.
 
1,3 m. yüksekte olan revak zeminleri Kabe zemini seviyesine indirilmiş.
 
Mermer veya taş örme sutunların altlarına aynı cinsten ilaveler yapılmıştır.
 
Bu değişiklikler aşağıdaki Şekil-4-5-6-7'de çok açık olarak görülmektedir. Tüm çalışmalar revaklara hiç zarar vermeden başarılmıştır. Bu durum, ana tavaf alanı içine giren revak zeminlerinin Kâbe zemini seviyesine indirilmesinin, revaklara hiçbir zarar vermeden mümkün olacağının ispatıdır. (*) Mak.Y.Mühendisi (Yozgat eski Senatörü)
Zaman 
09.03.2012
 
 


Ziyaretçi Defteri

sevgi solak (kayseri) - 22.02.2015 12:00:00

kızımla umre yapmak istiyorum ben 43 kızım 18 ikimiz gitsek olurmu para biriktirmeye çalışıyoruz birde fiyatlar ne kadar rabbim bize yardımcı olanlardan razı olsun bu gün çok ağladım rabbimcümleye içindede kızımla bana o mukaddes yerlerigörmeyi nasip eylesin

Kader kayaş (Istanbul. Tuzla ) - 27.01.2015 12:00:00

Engellilere ümre fiyatlarında indirim varmı?

aykut cetınkaya (istanbul/kartal) - 15.01.2015 12:00:00

s.a ben annemi 1 haftalıgına umre‘ye göndermek istıyorum fakat babam vefat ettıgı için tek gıtmek durumundadır. .. dınımızce gitmesi günahmıdır ?

umit aydogan (ankara) - 25.11.2014 12:00:00

Selamunaleykum.arkadaslar is yerimden alacagim tazminatla annemi umreye gondermek istiyorum.ama annemide tekbasina gondermek istemiyorum.yaninda en azindan ben olursam ona yardimci olurum.ama sorunum su.alacagim para sadece birimizn gitmesine yetiyo.diyecegim su.bilet fiyatlarinda indirimli olabilecek bize bu konuda yardimci olabilecek birileri varmi.allah herkesten razi olsun.allaha emanet olun.

eyüp cankaya (istanbul \ beykoz) - 18.11.2014 12:00:00

Umre programını niye açıklamıyorsunuz fiyatları lütven uygun tutalım beşyıl önceki hacılık fiyatlarını buldu bugün bir umre 4000 le 5000 TLyi buluyor. Diyanet ticarethane değildir.

semra Gülseren (Ankara) - 16.11.2014 12:00:00

Selamunaleykum İnşaallah bu sene Umre fiyatları düşerde busebepten gidemiyen DİN KARDEŞLERİM DE GİDER...YÜCE YARADANİM BİZLEREDE NASİP ETSİN AMİN AMİN AMİN........

bir hayra vesile olmak isteyen bir kardeşiniz (TÜRKİYE) - 12.11.2014 12:00:00

HAC VE UMRE ADAYLARI İÇİN…! Bir hayra vesile olan, o hayrı yapan gibidir.(Hadis-i şerif) Selamunaleyküm ağabeylerim,ablalarım.. hac yada umreye gidecek olan ya da cevresinde hac yada umreye gidecek yakınları olanlara iki tavsiyem olacak hakkını helal edin.. Allah rızası için umreye gidecek olan tüm yakınlarınızı TOP(şeker) almalarını tavsiye edelim.. ilk bakışta komik ya da tuhaf gelebilir bu size.Çocukların asla vazgeçemediği ve genelde hepsinin çok sevdiği şeydir şeker. Eger birine ‘Umreye giderken top şeker götür’ derseniz,alacağınız cevap ‘;orda çocuk mu var’ olur.. Sadece iki örnek.. Medine’deyiz ve namaz vakti, arkamızda ağlayan küçük bir çocuk,sürekli ağlıyor ve ailesi onuna ilgilenmekten namaza kendini veremiyor,bu sırada çocuk sesinden cevresindeki cemaat de etkileniyor. Bu çocuğa bir şeker veriyorsunuz ve çocuğun hoşuna gidiyor ve ağzı kapanıyor şeker bitene dek ağlaması kesiliyor, bu sırada hem ailesi rahat bir nefes alıp dikkatini ibadetine veriyor,hem de cevresindeki cemaat rahat bir nefes alıyor.. Evet 10 kuruşluk bir TOP ŞEKER’le peygamber efendimizin(SAV)’in ağlayan bir minik misafirini mutlu edip,sadakanızı veriyorsunuz,hem de ibadet halindeki diğer kardeşlerimizin kendilerini ibadetlerine daha iyi vermelerine vesile oluyorsunuz.. Ve Kabe^de tavaf sırasında babasının omzunda tavaf yapan ufak bir çocuk ve sürekli ağlıyor,anne babası kendini tavafına tam olarak veremiyor ve çocukla ilgileniyor, bu sırada tavaf halindeki yanındaki kardeşlerimiz dikkatini Kabe’ye tam olarak veremiyor ve o an bir topitop veriyorsun çocuğa çocuk pat diye susuyor, anne babası rahatlıyor,çevresindekiler rahatlıyor ve siz Kabe’de Rabbimizin evinde, amellerin 100.000’le çarpıldığı Kabemizde hem sadaka vermiş oluyorsunuz, hem çocuğu ve ailesini sevindirmiş oluyorsunuz hem de cevresindekilerin ibadetlerini daha iyi sağlamış oluyorsunuz.. İşte 10 kurusluk Topitop’la bu kadar şeye vesile olmak istemez misiniz???? Allah(cc) razı olsun hakkınızı helal edin.. Umarım gerçek anlamda sizlerin de hoşuna gider ve herkese vesile oluruz.. Bir mümin kardeşiniz… Demiş yazan kişi.. dua ile ..ALLAH RAZI OLSUN Not:TOPİTOP aynı zamanda bir şeker markası olup, kent markası İsrail’indir… lütfen hayır yaparken İsrail mallarından uzak duralım.. hakkınızı helal edin.. cevremize vesile olabilmek duasıyla..

hediye arıkan (edirne) - 11.11.2014 12:00:00

selamün aleyküm.ALLAH nasip ederse ben yarıyıl tatilinde gidicem umreye.tarihin açıklanmasını bekliyorum.siz din kardeşlerimin de dualarını bekliyorum.

ömer sarıpınar (afyon) - 05.11.2014 12:00:00

insanlar diyanete devlete çok güveniyor ama insanların bu güveni azalıyor konaklama yerleriniz diyerlerine çok uzak herhal bu konuda çokşikayet alıyorsunuzdur

fatma kocataş (samsun / çarşamba) - 17.09.2014 12:00:00

Allahım bana nasip ederse annecigimi umreye yollamak istiyorum çalışıyom çabalıyom kıyıma biraz para biriktiyom acaba umre fiyatı nekadardır bilmek istiyom ona göre birim yapcam anneme en güzel hediyeyi vermek istiyom yardımcı olursanız sevinirim,,,,

Sende Yaz
Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Kabe Namaz Vakitlari
Mekke / Medine Haritası
Umre Duaları
Umre Sözlüğü
Foto Galeri
  • BİZE ULAŞIN

  • Armağanevler Mah. Çardak Sok. No:29/10 Ümraniye / İSTANBUL

  • umreveumre@gmail.com

YukariCik