Umre İçin 5 Günde 50 Bin Kişi Başvurdu

Umre İçin 5 Günde 50 Bin Kişi Başvurdu

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konaklama yeri ve süresine göre, 7 günlük ''Otel 1'', 10 günlük ''Otel 2'', 14 günlük ''Otel 3'' ile 20 günlük ''Normal'', 20 günlük ''Ekonomik'' ve 14 günlük ''Ekonomik'' seçeneklerini sundukları umre turları için kayıtların 2 Ocak'ta başladığını söyledi.

 
Bazı kategorilerde 16 tur düzenlediklerini ve ramazana kadar tüm turları açtıklarını ifade eden Yücel, ramazan programının ise daha sonra açıklanacağını bildirdi.
 
Ramazana kadar tüm umre kategorilerini, fiyatlarını ve günlerini belirlediklerini ve önceden ilan ettiklerini belirten Yücel, tur programının bütününü sunarak, vatandaşların vatandaşların planlarını rahatça yapmalarını sağlamayı ve izdihamı önlemeyi amaçladıklarını bildirdi.
 
Bu sistemle birinci turda yer bulamayanların, hemen onu takip eden ikinci tura yönelebildiğini, böylece zaman kaybının söz konusu olmadığını ifade eden Yücel, ''Vatandaşlar, kış aylarını tercih ederlerse zaten nisana kadar 5. turumuz devreye girmiş oluyor. Yani sıcaklar başlamadan çok rahatlıkla gidip gelebiliyorlar'' diye konuştu.
 
-İlk turda 35-40 bin kişi umreye gidecek-
 
Ergün Yücel, bu yıl umre için ilk kez elektronik ortamda kayıt yapılmaya başlandığını bildirdi.
 
Vatandaşların yaşadıkları umre heyecanı nedeniyle her yıl ilk turların yoğun olduğunu belirten Yücel, şu anda toplamda 48 bin 600 civarında kişinin parasını yatırıp kaydını yatırdığını söyledi.
 
Vatandaşlardan 32 bininin birinci tur için kayıt yaptırdığını belirten Yücel, ''Diğerleri ikinci, üçüncü tur diye devam ediyor, hatta az da olsa 12. tura kaydını yaptıran var'' dedi.
 
Birinci turda 35 bin ile 40 bin arasında kişiyi umreye götürmeyi düşündüklerini belirten Yücel, başvuru olsa da taşıma problemi yaşanmaması için bu rakamı aşmayacaklarını, kendilerine kota uyguladıklarını kaydetti.
 
Son yıllarda hac ve umreye gidenlerin yaş ortalamasının düştüğüne de işaret eden Yücel, ''Önceden hacda ortalama yaş 60'ın üzerindeydi, bu yıl hacda gördük ki 56'ya düştü. Her yıl gençleşiyor. Umrede ise yaş ortalaması 49-50'lere düşüyor'' diye konuştu.
 
-Öğrenciler için ''yarıyıl tatili umre programı''-
 
Artık yaz ve yarıyıl tatilini umre ziyaretiyle değerlendiren çocukların da bulunduğunu ifade eden Yücel, ''Özellikle temmuz aylarında bu manzara daha çok farklılaşıyor, yaş ortalaması iyice değişiyor. Gençlere, öğrencilere yönelik özel turlarımız da oluyor'' dedi.
 
Öğrencilerin Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla bu yarıyıl tatilinde de umreye gidebileceklerini bildiren Yücel, öğrenciler için çok cazip ücretlerle 5 gün Mekke, 5 gün Medine olmak üzere 10 günlük tur düzenlediklerini söyledi.
 
Öğrenciler için tur çıkış tarihinin 20 ve 25 Ocak olduğunu, 5 Şubat'ta da tüm öğrencilerin dönmüş olacağını ifade eden Yücel, ''Bu yıl öğrencilere yaklaşık 3 bin kadar kontenjan ayırdık. Çünkü fazla vize alma şansımız yok. Bu turda 3 kişilik oda fiyatı 760, iki kişilik oda fiyatı 795 avro'' dedi.
 
Öğrencilere refakat edecek anne babalarla öğretmelerin ise 2 kişilik oda için 875, 3 kişilik oda için 850 avro ödeyeceklerini bildiren Yücel, bu turla umreye gitmek isteyenlerin başvurularını 9 Ocak'a kadar yapmaları gerektiğini kaydetti.
 
-Önce bankaya sonra müftülüğe-
 
Bu yıl umreye gitmek isteyen vatandaşların önce bankaya para yatırdığını, ardından müftülüğe kayıt yaptırdığını dile getiren Yücel, sözlerine şöyle devam etti:
 
''Umreye gitmek isteyenler, önceki yıllarda müftülüklere kayıtlarını yaptırıyor, ardından bankaya para yatırıyorlardı. Ancak bu uygulama bazı sıkıntılara sebebiyet verdi. Gitmediği halde ismini yazdıranlar, parasını denkleştiremeyip vazgeçenler oluyordu. Bu, özellikle grup halinde yapıldığında veya son dakikada haber verildiğinde birtakım aksaklıklar hasıl oluyor. Bu gibi aksaklıklara sebebiyet vermemek için uygulamayı değiştirdik. Şimdi sistem bankada başlıyor. Parasını yatırırken, hangi konaklama türünü istiyorsa, bankalarda kodları var, onu seçiyor. Seçtiği tur dolmamışsa ücretini yatırıyor. Ancak dolmuşsa, yine bunu ve gidebileceği diğer turları bilgisayardan öğrenebiliyor. Tercihlerini de buna göre yapıp parasını yatırıyor. Ardından müftülüğe giderek kaydını yaptırıyor. Bu uygulamanın ana gayesi, izdihama engel olmak.''
 
Geçen dönem umrede ilk defa üçte bir oranında kadın irşad görevlisi ihdas ettiklerini hatırlatan Yücel, her kafileye bir görevlinin eşlik ettiğini bildirdi.
 
Kadın irşad görevlilerinin, her kafilede yüzde 55 oranında bulunan kadınlara, umre ibadetlerini hatasız yerine getirmeleri için yardımcı olduğunu belirten Yücel, ''Amacımız hem kadının hem de erkeğin, bu ibadeti noksansız yerine getirmelerini sağlamak'' diye konuştu.
 
-''Umre rehberini mutlaka okuyun''-
 
Umreye gidecek vatandaşların, neden gittiğini mutlaka gözden geçirmesi gerektiğine işaret eden Yücel, şunları söyledi:
 
''Verdiğimiz umre rehberini, dua kitaplarını mutlaka okusunlar. Başkanlığımızın onları götürmesindeki gayesine vatandaşların da ortak olması lazım. Çünkü umre, normal, turistik bir seyahat değil. Hayatlarında, içlerinde hep hissettikleri Kabe'yi görmek vardır. Hz. Muhammed'i ziyaret etmek vardır. Bunları çok farklı bir gözle özlemektedirler. Bu özlemlerini boşa çıkarmamaları için bilinçli gitmelerinde, sabırlı olmalarında fayda var.''
 
Ayrıca umreye gideceklerin, düzenleyecekleri seminerlere mutlaka katılmasını isteyen Yücel, ''Gidip geldikten sonra insanların günahlarından arınmış, o hasret içinde yeni bir sayfa açmış kişi hüviyetine dönmelerini, ona göre hayatlarını tanzim etmelerini arzu ederiz. Zaman kaybı ve para israfı olmaksızın bu duyguyu elde etmeleri gerekir'' diye konuştu.
 
-''Umrede vatandaş da Diyanet de şirketler de serbest''-
 
Suudi Arabistan tarafından hac için her ülkeye kesin bir sayı ve ek kontenjan verildiğine işaret eden Yücel, bu kapsamda hacda Türkiye'ye kesin sayı olarak 74 bin kontenjan ayrıldığını, bunun haricinde ikili görüşmelerle ek kontenjanlar sağlandığını ve bunun sayısının her yıl değiştiğini bildirdi.
 
Kesin de olsa ek kontenjan da olsa Bakanlar Kurulu'nun belirlediği kriterlere göre, bu sayının, yüzde 60'ının Diyanet İşleri Başkanlığı, yüzde 40'ının da ''A'' grubu işletme belgeli seyahat acentelerine taksim edildiğini anlatan Yücel, ancak tüm hac ve umre organizasyonlarının denetim ve gözetiminin kanunen Diyanet İşleri Başkanlığında olduğunu kaydetti.
 
Hacda sayıların kesin olduğunu, ancak umrede herkesin serbest bırakıldığını dile getiren Yücel, ''Vatandaş da Diyanet de şirket de serbest. İsteyen istediği kadar yazabiliyor, bir kısıtlama yok. Ancak umre yapan şirketlerin tamamını denetleme ve gözetim bize ait. Oradaki her türlü hareketlerinden yine biz sorumluyuz. Şirketler, liste halinde de olsa 3 kişi de olsa bize gelip gönderecekleri isimleri onaylattıktan sonra Konsolosluğa gidiyorlar, ondan sonra vize alabiliyorlar'' diye konuştu.
 
-''Bizde yer bulamayan şirketlere gidiyor''-
 
Organizasyon konusunda ''haksız rekabet'' diye bir şeyin söz konusu olmadığını dile getiren Yücel, şöyle devam etti:
 
''Öyle olmadığını Rekabet Kurumunun beyanında gördük. Böyle bir şey söz konusu değil. Haccı yüzde 60 ve 40 olarak zaten kanun belirlemiş, bunda rekabet söz konusu değil. Bir kişi de olsa biz yüzde 60'ını geçmiyoruz, geçme şansımız yok. Şirketler de yüzde 40'ı geçmiyor.
 
Umrede ise piyasa söz konusu. Ben hiç özel bir şey yapmadan vatandaşlar geliyor. Hatta ben kota koyuyorum kendime. Bu insanların Diyanet'e duyduğu üstün güvenden kaynaklanıyor. Bizde yer bulamayan şirketlerle gidiyor. Geçen yıl da öyle olmuştur. Geçen yıl biz 176 bin kişiyi götürürken, tüm şirketler 230 bin kişiyi götürdü.
 
Burada haksız rekabet tabirini kullanacak hiçbir sebep bulamazlar. Bazıları diyor ki 'Camilerde, konferanslarda ilan ediyorlar.' Benim 81 ilin en ücra köşesine kadar görevlim var, imamım, müftüm var. Tabii ki çıkardığımız broşürü halka ulaştıracaklar.''
 
-''Şirket sahipleriyle son derece uyum içinde çalışıyoruz''-
 
''Bizim birisiyle yarışmamızı, rekabet etmemezi gerektiren bir şey yok. Biz götüremiyoruz, kendimize biz kota koyuyoruz. Çünkü fazla kişiyi götürürsem ben hizmet sunamam. Böyle olan bir kurum rekabet eder mi, etmemize gerek yok'' diyen Yücel, şunları kaydetti:
 
''Biraz eskiden kalma, biraz da fanatikleşmiş bir iki kişi haricinde kimsenin gerçekten bir şey söylediği yok. Şunu sevinerek söyleyeyim, yüzde 99 oranında, şirket sahipleriyle son derece uyum içinde çalışıyoruz.
 
Umre meydanda, pazarda şu anda. İsteyen ücretine göre istediği şirketi seçiyor. Herkesin istediği bir nizam yürüyor. Ne kadar iyi hizmet verilirse, onu tercih eden bir sistem var günümüzde. Şimdi yılda 20 bin-30 bin kişiyi götüren şirket var, 10 bin kişiyi götüren var. Burada artık birbirini suçlaması yerine kendisini bir hesaba çekmesi gerekir. 'Aynı şartlar altında çalışan şirket bu kadar kişi götürürken, niye ben bu kadar götürüyorum'' konusunu sorgulamasında fayda var.
 
O yüzden bırakalım haksızlığı, rekabet yok. Biz hac ve umreyi ibadet kastıyla yapıyoruz, hiçbir maddi kazancı hedefleyerek değil. İnsanları, gittiklerinden faklı bir inanç ve kişilikle döndürürsek, gayemize ulaşmış oluyoruz. Bütün planlarımız bunun
AA
 
 


Üye Girişi
Namaz Vakitleri
Kabe‘den Canlı Yayın
Kabeden Canlı Yayın İzle
Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Ziyaretçi Defteri

yaşar (bolu/gerede) - 25.11.2017 12:00:00

Benim eşim 45 yaşına yeni girdi annem ve ablam ile umreye yazıldı paraları yattı fakat çok söylentiler var. Beni bu konuda bilgilendirir misniz acil lütfen.

Begüm Atalay (Ankara) - 07.09.2017 12:00:00

Selam-aleyküm ben 19 yasindayim bir arkadaşımla umreye gitmek istiyorum fiyatları ve en yakın zamanda ne zaman gidebilirim gitmek için neler yapmam gerekiyor bilgilendirebilir misiniz?

Emine Gündüz (KAYSERİ) - 18.07.2017 12:00:00

bu site umre ve hac fiyatlarina bakarken cikti ben baskalarinin parasiyla degil (babam bile)kendim okuyup bir is sahibi olup ilk maasimla gitmeyi istiyorum tabi allah izin veririse ...butun temmennigim bu isi kendim ile yapmam allah‘im uzun ve saglikli omurler verirse en buyuk hayalim sizinle paylasmak istedimmm OO????????

Oğuzhan Çıracı (İstanbul) - 21.05.2017 12:00:00

ALLAH izniyle ölmeden nasip etsin. HAFIZ olunca kursumuz götürecek. Dua eder misiniz? Selamun Aleyküm.

mustafa öztürk (İSTANBUL/maltepe/fındıklı) - 08.02.2017 12:00:00

Umreye gitmeyi çok istiyorum bir yarışmaya katıldım yarışmanın konusu /kuran-ı kerim meali/ çalışma kitabı aldım sınav tarihi 29 mart 2017 allah bana umreye gitmeyi nasip etsin inşallah

Hacer Erdem (ANKARA) - 01.12.2016 12:00:00

Hayırlı akşamlar ben bir yakınımı ramazan ümresine göndermek istiyorum.

ibrshim tezcan (istanbul) - 03.11.2016 12:00:00

Umre programları hakkında bilgi istiyom.

Nuran Alagöz (Kocaeli) - 29.07.2016 12:00:00

15 günlük ramazan umresinden 20 gün once dondum butun hayal ve heyecanim mutlulugum basimiza tayin edilen hocalar tarafindan berbat hale sokuldu ilgisizlik azarlama pislik içinde otel hatim duasi bilmeyen hocamı ararsın eşleri ile sanki tatile gitmis hocami ararsin bayan hoca büyük ikramiye kazanmiscasina tek basina ümre yapmaya giden guruplarin pesine takilip ümre yapma pesinde iftardan sonra ilk gelen otobüsle tek basina kabeye gidip tavaf yapma pesinde biz koyun sürüsü bir bilenin peşine takilip tavaf yapiyoruz otel labada pislik toz toprak içinde hepsinin videosunu çektim birdaha ........mi verdigim para haram olsun sayemizde hocalarin eslerine ümre yaptirdilar. kuranıkerim ögreticisini bize bayan hoca diye yollamıslar. sozum ona bayan haca beni medine munevverede abdestsiz dolastirdi teravi namazını icerde olmama rağmen kılamadim abdestim yok dememe ragmen beni disari cikartip abdest aldırmadı aglayarak 3 saat bekledim yesil haliya ulaştım namaz kılamadim hakkim her iki cihanda haram zehir olsun.

Abdullah işler (Ağrı) - 02.02.2016 12:00:00

Ben abdullah işler. Ben anneannem ile büyükbabamı hacca göndermek istiyorum,ama kura olmadan gidilmiyormuş.peki hocam ben anneannemle büyükbabamı kurasız hacca gönderebilirmiyim,gönderirsem ne para gitmeli.nolur olumlu bir cevap verin bana.

Hatice Çello (Bursa) - 19.01.2016 12:00:00

Merhaba...ben ramazan umresi yapmak istiyorum.9 aya bolerek kredi kartıyla gidebilirmiyim..selamlar

Mevlut Akıncı (konya ılgın) - 15.01.2016 12:00:00

Ramazan umresi gitmek istiyorum.

Aysel kaya (Nizip Gaziantep) - 30.12.2015 12:00:00

Ben 21 yasindayim Umreye gitmeyi çok istiyorum bu yıl fiyatları ne ve hangi ayda gidilir

özlem CANLI (istanbul) - 29.12.2015 12:00:00

Selam ün aleyküm inşallah bu mesajım cevaplanır umudu içindeyim ben akciğer tümörü tedavi görmekteym ,%90 engelim var ümreye gitmeyi oraları görmeği çokkkk istiyorum Rabbim dualarımı kabul eder inşallah engelliler için indirim varmı yardımcı olursanız sevinirim selamlar

ESMA YARÇIN (ERZURUM) - 23.12.2015 12:00:00

ben 28 yaşındayım eşimle resmen boşandık ve ben umreye gitmek istiyorum annemle bu mümkünmü biliyorum helal biri olmadan gitmek haram mümkünse hangi şirket sorun çıkarmadan götürüyor beni bilgilendirirseniz çok sevinirim hanefi mezhebindenim ve annemden başka biri yok gidebileceğim ve oraları dünya gözüyle görmek istiyorum

Ridvan Aslan (Ankara ) - 21.11.2015 12:00:00

Hocam hac gitmek istiyorum. 1 yil önce umreye gittim. Ben işitme özürlüyüm. 2 kişi gitmek istiyoruz. Ben ve eşim. İndirim var mı? Diyanet çok seviyorum dua edecem size.

isa KIRANŞAL (KARSTAN) - 06.11.2015 12:00:00

2010 YILINDA HACA YAZİLDİK BEN 89 İŞİTME ENGELLIYIM İŞİTME ENGLLİLERE İNDİRİM VARMİ

RUSEN KKARTAL (Ankara/ Çankaya) - 01.11.2015 12:00:00

Selamun Alleykum, biz şubat ayında umreye gitmek istiyoruz dilerim turlar ücreti mekul fiatda tutar (Diyenetin turları ile umre fiatı nedir 15 günlük)..ayrıca bizim kendi aramızda BAYANLAR gurup oluşturduk 4-5 kişi olacağız bizim için özel bir indirim sözkonusu olabilirmi..heyecanla bekliyoruz o kutsal topraklarda olmayı Rabbim bizlere nasip etsin amin İNŞAHALLAH

Kezban (Denizli) - 22.09.2015 12:00:00

Aralık umresi ne zaman ve 30 günlük var mı?

TURGUT TAŞÖREN (KONYA SELÇUKLU) - 06.07.2015 12:00:00

UMRE FİATLARI DÜŞÜK OLURSA HERKESİN GİTME FIRSATI DOGAR BAŞTA EMEKLİLER VE ZİYARETLER UZUN DEGİL KISA OLUR SANIRIM DAHADA ARTIŞ OLUR DERİM

Fatma ÇEVİK (Ankara) - 21.04.2015 12:00:00

2011 yılında Hacca kayıt oldum sabırsızlıkla çağrılmamı beklemekteyim. Rabbim nasip ederse bende birgün gitmeyi çoooook istiyorum.2010 14 Günlük Umrem var 2013 Ramazan Umrem var oraları nasıl özledim bilemezsiniz. Rabbim Himmet etttt.

Sende Yaz
Kabe Namaz Vakitlari
Kabe-Namaz-Vakitleri
Mekke / Medine Haritası
Mekke Medine Haritası
Umre Duaları
Hac Umre Duaları
Umre Sözlüğü
Umre Sözlüğü
E-Bülten

Umre Nedir? Nasıl Yapılır?

Umreziyaret etmek anlamına gelmektedir. Müslümanların Kabe`yi ziyaret etmelerine umre denir.Ziyaret biçimi hacca benzer. Fakat hac gibi Zilhicce ayında olması gerekli değildir. Dini bir terim olarak ise umre, "Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmaktan” ibarettir. 
  • BİZE ULAŞIN

  • Armağanevler Mah. Çardak Sok. No:29/10 Ümraniye / İSTANBUL

  • umreveumre@gmail.com

www.teknovizyon.net/
YukariCik