Umreye Giden Ünlülerden Tavsiyeler

Umreye Giden Ünlülerden Tavsiyeler

Önce Mekke'ye mi, yoksa Medine'ye mi gitmelisiniz? Daha önce umreye gitmiş ünlülerden kutsal toprakları ziyaret edecekler için tavsiyeler aldık. Farklı öneriler olsa da hepsinin ortak bir çağrısı var: "Kutsal topraklara genç yaşta gidin."

İslam'da imkânı olanların hacca gitmeleri emredilmiştir. Ancak bazıları çok istese de hacca gidemiyor ve kutsal topraklara olan özlemini umreyle gideriyor. Hacca gidenler de Kâbe'ye ve Peygamber (sas) şehrine doyamadıkları için sünnet olan umre ibadetine koşuyor. Son yıllarda umreye gidenler kervanına kamuoyunun yakından tanıdığı isimler de katılmaya başladı. Son olarak şarkıcı Kibariye ile Safiye Soyman kutsal toprakların yolunu tuttu. Eşi Ali Küçükbalçık ile umreye giden Kibariye, çocukluğundan beri duygularının değişmediğini ve ünlü olmadan önce de inançlı biri olduğunu söyledi. Bu duygunun yaşanması gerektiğini ifade eden Kibariye, "Çok önemli bir yere gidiyorum. Allah'ın yoluna gidiyorum. Karı koca bu bizim isteğimizdi, Allah kabul etsin." dedi. Safiye Soyman ise umrenin sünnet olduğunu belirterek, "İnşallah hacı olmak da nasip olur. Babam 3 kez hacca gitti. Ben hoca kızıyım. İnşallah geldiğim zaman namazımı da kılacağım." ifadelerini kullandı.

Geçmişte umreye giden ünlülerin ortak görüşü ise herkesin ömründe bir kez oraları ziyaret etmesi gerektiği. Umrede manevi huzuru tattıklarını ifade eden şöhretler, bir kere gittikleri Kâbe'ye tekrar gitmek istiyor. Umreyi haccın provası olarak gören tanınmış simalardan biz de kutsal topraklara gidecekler için öneriler aldık.

Necla Nazır: Mutlaka tavaf patiği alın

Özellikle bir turla ve onları yönlendirebilecek bir şirketle gitsinler. İyi bir hoca bulunsun başlarında. Bu, duaları tam yerine getirmeleri açısından önemli. Zaten oradaki maneviyat sizi kuşatıyor. Etraflarındaki dostlarına ve Müslüman âlemine bol bol dua etsinler. Umreye giderken alışverişlerini buradan yapsınlar, sadece hediyelik eşyalarını oradan alsınlar. Zaten orada alışverişi de unutuyor insan. Kâbe'de tavaf ederken ayakkabı yasak olduğu için bale ayakkabıları alabilirler.

Sibel Can: Orada bol bol dua etmek lazım

Muhteşemdi. Oradaki duygular anlatılmaz, yaşanır. Orada olduğunuz sürece dua etmek lazım. Çocukluğumdan beri olan hayalimi gerçekleştirdim. Kutsal topraklarda olmak, orada ibadet etmek dünyanın en güzel şeyi. Allah bütün herkese nasip etsin. En huzurlu 5 günüm orada geçti.

Nazlı Ilıcak: Önce Medine'ye, sonra Mekke'ye gidin

Umreye tek gitmesinler. İyi bir turla veya firmayla anlaşarak gitsinler. Umre vazifesini yerine getirmek için oranın da belli bir ritüeli ve kuralı var. Eğer turla anlaşıp gidilirse onlar size gerekli duaların yazılı olduğu kitapçık veriyorlar ve bu şekilde umre vazifenizi tam yerine getirmiş oluyorsunuz. Önce Medine'ye gitsinler. Mekke'ye önce giderlerse İstanbul'da ihrama girmek gerekiyor. Bu da uzun yol gidileceği için zor oluyor. Medine'de niyet edip ihrama girip oradan Mekke'ye gitmek çok daha kolay oluyor. Orada gerekli yerleri ziyaret edip bir hazırlık yapmış oluyorsunuz. Dönerken taze hurma getirmek isteyenler ise önce Mekke'ye gitmeli. Çünkü taze hurma Medine'de var ve yediğimiz hurmalardan çok farklı.

Nadire İçkale: Genç yaşta gitmek önemli

Oralar, genç yaşta gidilecek yerler. Genç yaşta gitmeye çalışsınlar. Bence umre haccın provasıdır. Hac da kıyamet gününün provasıdır. Orası turistik bir yer değil. Orada kötü huylarını bırakıp dönsünler. Önemli olan giderken ne götürdükleri değil, dönerken getirdikleri. İyi ahlak, ibadet devamlılığı, yardımseverlik, Allah korkusu ile dönebilmek önemli. Ben senede 1 kere muhakkak umreye gidiyorum. Kim geliyorsa gelsin, ibadetini tam yapmak için canla başla mücadele ediyor. Biz de orada tecrübeli olarak rehberlik yapıyoruz. Ayın 7'sinde de büyük bir grubu Kudüs'e götüreceğim. Oradaki insanların desteğe ihtiyacı var.

Ümit Meriç: Peygamber'in yaşadığı yerleri bilinçli ziyaret edin

Umreye gitmeden önce 'ben'lerinden kurtulsunlar. Dönerken de varlıklarının bir kısmını orada bıraksınlar. Döndükten sonra da oradaymış gibi davranmayı sürdürebilsinler. Hz. Peygamber'in yaşadığı yerler hakkında bilgimiz var; ama mübarek adımlarının değdiğinden emin olduğumuz asıl mekân Kâbe'nin çevresidir. Bu bakımdan tavaf yaparken bu bilinçte olsunlar. Müslümanlığın ne kadar derin bir inanç ve Müslümanlığın ne kadar ciddi bir şey olduğunu anlamak için Hicaz'a gidin. Ve sonra, yaşadığınız hallere bakarak karar verin. İslam olmanın zirve lezzetini yaşamak için Allah herkesin o diyara hicretini nasip etsin.

Seda Sayan: Umre'yi ertelemeyin

"Kızımı evlendireyim, oğlumun mürüvvetini göreyim, biraz daha durayım." demesinler, sakın ertelemesinler. Ne olursa olsun önceliği buna versinler. Hocam bana 'Biraz varlık, para da lazım.' dedi. Dedim ki olmayanı bana gönderin, elimden gelen her şeyi yapacağım. Diyanet ile de temasa geçeceğim. Hakikaten bütün Müslümanlar gitmeli. Düşünsenize, dünyanın her yerinden gelen Müslümanlarla namaza duruyorsunuz, Müslüman kardeşlerinizle bütünleşip, Beytullah'ı tavaf ediyorsunuz. Allah ayırmasın, herkese de 'gidin' diyorum.

Mazhar Alanson: Gönlünüzün pasını dezenfekte edin

Gönlünüzün pasını silmek için kutsal topraklara gidin. Ben bu düşünce ile gidiyorum. Gönlümüz paslanıyor sene içinde, gidip onu dezenfekte ediyorum. Orada manevi duş alıyorsun. Geldiklerinde de oradaki kazandıklarını sürdürsünler. Ben kılamıyorum, ama namaz kılmak iyi. Orada odada televizyon seyredemezsin, gidip Hz. Hamza'nın kabrinde dua edersin. 

ZAMAN
(28.03.2010)

 


Üye Girişi
Namaz Vakitleri
Kabe‘den Canlı Yayın
Kabeden Canlı Yayın İzle
Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Ziyaretçi Defteri

yaşar (bolu/gerede) - 25.11.2017 12:00:00

Benim eşim 45 yaşına yeni girdi annem ve ablam ile umreye yazıldı paraları yattı fakat çok söylentiler var. Beni bu konuda bilgilendirir misniz acil lütfen.

Begüm Atalay (Ankara) - 07.09.2017 12:00:00

Selam-aleyküm ben 19 yasindayim bir arkadaşımla umreye gitmek istiyorum fiyatları ve en yakın zamanda ne zaman gidebilirim gitmek için neler yapmam gerekiyor bilgilendirebilir misiniz?

Emine Gündüz (KAYSERİ) - 18.07.2017 12:00:00

bu site umre ve hac fiyatlarina bakarken cikti ben baskalarinin parasiyla degil (babam bile)kendim okuyup bir is sahibi olup ilk maasimla gitmeyi istiyorum tabi allah izin veririse ...butun temmennigim bu isi kendim ile yapmam allah‘im uzun ve saglikli omurler verirse en buyuk hayalim sizinle paylasmak istedimmm OO????????

Oğuzhan Çıracı (İstanbul) - 21.05.2017 12:00:00

ALLAH izniyle ölmeden nasip etsin. HAFIZ olunca kursumuz götürecek. Dua eder misiniz? Selamun Aleyküm.

mustafa öztürk (İSTANBUL/maltepe/fındıklı) - 08.02.2017 12:00:00

Umreye gitmeyi çok istiyorum bir yarışmaya katıldım yarışmanın konusu /kuran-ı kerim meali/ çalışma kitabı aldım sınav tarihi 29 mart 2017 allah bana umreye gitmeyi nasip etsin inşallah

Hacer Erdem (ANKARA) - 01.12.2016 12:00:00

Hayırlı akşamlar ben bir yakınımı ramazan ümresine göndermek istiyorum.

ibrshim tezcan (istanbul) - 03.11.2016 12:00:00

Umre programları hakkında bilgi istiyom.

Nuran Alagöz (Kocaeli) - 29.07.2016 12:00:00

15 günlük ramazan umresinden 20 gün once dondum butun hayal ve heyecanim mutlulugum basimiza tayin edilen hocalar tarafindan berbat hale sokuldu ilgisizlik azarlama pislik içinde otel hatim duasi bilmeyen hocamı ararsın eşleri ile sanki tatile gitmis hocami ararsin bayan hoca büyük ikramiye kazanmiscasina tek basina ümre yapmaya giden guruplarin pesine takilip ümre yapma pesinde iftardan sonra ilk gelen otobüsle tek basina kabeye gidip tavaf yapma pesinde biz koyun sürüsü bir bilenin peşine takilip tavaf yapiyoruz otel labada pislik toz toprak içinde hepsinin videosunu çektim birdaha ........mi verdigim para haram olsun sayemizde hocalarin eslerine ümre yaptirdilar. kuranıkerim ögreticisini bize bayan hoca diye yollamıslar. sozum ona bayan haca beni medine munevverede abdestsiz dolastirdi teravi namazını icerde olmama rağmen kılamadim abdestim yok dememe ragmen beni disari cikartip abdest aldırmadı aglayarak 3 saat bekledim yesil haliya ulaştım namaz kılamadim hakkim her iki cihanda haram zehir olsun.

Abdullah işler (Ağrı) - 02.02.2016 12:00:00

Ben abdullah işler. Ben anneannem ile büyükbabamı hacca göndermek istiyorum,ama kura olmadan gidilmiyormuş.peki hocam ben anneannemle büyükbabamı kurasız hacca gönderebilirmiyim,gönderirsem ne para gitmeli.nolur olumlu bir cevap verin bana.

Hatice Çello (Bursa) - 19.01.2016 12:00:00

Merhaba...ben ramazan umresi yapmak istiyorum.9 aya bolerek kredi kartıyla gidebilirmiyim..selamlar

Mevlut Akıncı (konya ılgın) - 15.01.2016 12:00:00

Ramazan umresi gitmek istiyorum.

Aysel kaya (Nizip Gaziantep) - 30.12.2015 12:00:00

Ben 21 yasindayim Umreye gitmeyi çok istiyorum bu yıl fiyatları ne ve hangi ayda gidilir

özlem CANLI (istanbul) - 29.12.2015 12:00:00

Selam ün aleyküm inşallah bu mesajım cevaplanır umudu içindeyim ben akciğer tümörü tedavi görmekteym ,%90 engelim var ümreye gitmeyi oraları görmeği çokkkk istiyorum Rabbim dualarımı kabul eder inşallah engelliler için indirim varmı yardımcı olursanız sevinirim selamlar

ESMA YARÇIN (ERZURUM) - 23.12.2015 12:00:00

ben 28 yaşındayım eşimle resmen boşandık ve ben umreye gitmek istiyorum annemle bu mümkünmü biliyorum helal biri olmadan gitmek haram mümkünse hangi şirket sorun çıkarmadan götürüyor beni bilgilendirirseniz çok sevinirim hanefi mezhebindenim ve annemden başka biri yok gidebileceğim ve oraları dünya gözüyle görmek istiyorum

Ridvan Aslan (Ankara ) - 21.11.2015 12:00:00

Hocam hac gitmek istiyorum. 1 yil önce umreye gittim. Ben işitme özürlüyüm. 2 kişi gitmek istiyoruz. Ben ve eşim. İndirim var mı? Diyanet çok seviyorum dua edecem size.

isa KIRANŞAL (KARSTAN) - 06.11.2015 12:00:00

2010 YILINDA HACA YAZİLDİK BEN 89 İŞİTME ENGELLIYIM İŞİTME ENGLLİLERE İNDİRİM VARMİ

RUSEN KKARTAL (Ankara/ Çankaya) - 01.11.2015 12:00:00

Selamun Alleykum, biz şubat ayında umreye gitmek istiyoruz dilerim turlar ücreti mekul fiatda tutar (Diyenetin turları ile umre fiatı nedir 15 günlük)..ayrıca bizim kendi aramızda BAYANLAR gurup oluşturduk 4-5 kişi olacağız bizim için özel bir indirim sözkonusu olabilirmi..heyecanla bekliyoruz o kutsal topraklarda olmayı Rabbim bizlere nasip etsin amin İNŞAHALLAH

Kezban (Denizli) - 22.09.2015 12:00:00

Aralık umresi ne zaman ve 30 günlük var mı?

TURGUT TAŞÖREN (KONYA SELÇUKLU) - 06.07.2015 12:00:00

UMRE FİATLARI DÜŞÜK OLURSA HERKESİN GİTME FIRSATI DOGAR BAŞTA EMEKLİLER VE ZİYARETLER UZUN DEGİL KISA OLUR SANIRIM DAHADA ARTIŞ OLUR DERİM

Fatma ÇEVİK (Ankara) - 21.04.2015 12:00:00

2011 yılında Hacca kayıt oldum sabırsızlıkla çağrılmamı beklemekteyim. Rabbim nasip ederse bende birgün gitmeyi çoooook istiyorum.2010 14 Günlük Umrem var 2013 Ramazan Umrem var oraları nasıl özledim bilemezsiniz. Rabbim Himmet etttt.

Sende Yaz
Kabe Namaz Vakitlari
Kabe-Namaz-Vakitleri
Mekke / Medine Haritası
Mekke Medine Haritası
Umre Duaları
Hac Umre Duaları
Umre Sözlüğü
Umre Sözlüğü
E-Bülten

Umre Nedir? Nasıl Yapılır?

Umreziyaret etmek anlamına gelmektedir. Müslümanların Kabe`yi ziyaret etmelerine umre denir.Ziyaret biçimi hacca benzer. Fakat hac gibi Zilhicce ayında olması gerekli değildir. Dini bir terim olarak ise umre, "Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kâbe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında sa’y yapmak ve tıraş olup ihramdan çıkmaktan” ibarettir. 
  • BİZE ULAŞIN

  • Armağanevler Mah. Çardak Sok. No:29/10 Ümraniye / İSTANBUL

  • umreveumre@gmail.com

www.teknovizyon.net/
YukariCik